Son Dakika

Türkiye'nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 138 yıllık hayali Ovit Tüneli’nin açılışını yaptı. Erdoğan, “1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur. 2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli’ni bu yıl hizmete sunuyoruz. Yol da 4 km kısalıyor." dedi.

Türkiye'nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli açıldı

Türkiye'nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli'nin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, "Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre çıkarak ve sonra da 10 km inerek geçmek mümkündü. Biz bu projeye ilk başladığımızda birileri ne diyordu hayal. Yaptık mı ? 1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur. 2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli’ni bu yıl hizmete sunuyoruz. Yol da 4 km kısalıyor." ifadelerini kullandı.

OVİT TÜNELİ İLE TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞ HİKAYESİ AYNI

"Bu açılışı seçim döneminde yapıyoruz. Ovit Tüneli’nin yapım hikayesiyle ülkemizin kalkınma hikayesi de aynıdır. 24 Haziran’da sandıkları patlatıyor muyuz?" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Adnan Menderes’in başlattığı kalkınma hamlesi tek parti artığı bir zihniyet tarafından kesilmiştir. Rahmetli Özal yeni bir hamle başlattı. Geldik 2002’ye. 2002’de gerçek hamle başladı. Bizimle beraber, hiçbir engel tanımadık."

STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Allah'ın yardımı, milletin desteği ile bugün bir eseri daha hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Ovit Dağı'nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkı gayet iyi bilir öyle mi? İyi bilir miyiz? Kışın tüm uğraşlara rağmen aylarca buralar trafiğe kapalı mıydı? Şimdi bundan sonra bir gidiş, bir geliş ve bu tünelin uzunluğu ne kadar? 14 kilometre bu tünelin uzunluğu. Ovit geçidi herhangi bir tünel değil, aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkas'ya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip." diye konuştu.

BÖLGENİN TİCARET TRAFİĞİNDE ARTIŞ OLACAK

"2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli'ni işte bugün sizlerin emrine sunuyoruz." diyen Başbakan Yıldırım, "Tünelin hizmete girmesiyle bu yıl inşallah nasıl ki hiçbir sıkıntı yaşamadıysak, yol da 4 kilometre ne oluyor? Kısalıyor. Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış olacak. Bu açılışı Türkiye'nin seçim arifesinde olduğu bir  zamanda yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Var. Ovit Tüneli'nin inşa hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır." ifadelerini kullandı.

BAKAN ARSLAN: 150 YILLIK BİR RÜYA

Ulaştırma, Denizcilik ve Hbaerleşme Bakanı Ahmet Arslan törende yaptığı konuşmada, Ovit Tüneli'nin 150 yıllık bir rüya olduğunu belirterek, "Karadeniz'i İspir üzerinden Erzurum'a bir tünelle bağlamak ecdadın da rüyasıydı. İşte ecdadın rüyalarını bir bir gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekip arkadaşları Ovit Tüneli'ne inandıkları için bugün Ovit Tüneli'ni açıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.