Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Türkiye’nin bütünlüğünü kimseyle tartışmam”

“Türkiye’nin bütünlüğünü kimseyle tartışmam”

“50 sene sonra torunlarımızın rahat edeceği bir model bırakalım”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, yeni anayasanın yol haritasını değerlendirerek, siyasi partilerden ön yargısız, Türkiye’nin menfaatlerini düşünerek, kişiselleştirmelere kaçmadan bir anayasaya katkı sunmalarını istedi.
Anayasanın şekli, kurumsal formu itibariyle doğru olan modelin Başkanlık Sistemi olduğunu belirterek, hep beraber özgürlükçü bir anayasanın yapılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Bizim için bu anayasanın şekli, formu itibarıyla söylüyorum, kurumsal formu itibariyle doğru olan Başkanlık Sistemi’dir. Bunu da tartışırken kimsenin, konjonktürel bakmasını tavsiye etmem. Yani bu dönemdeki siyasiler liderler, hepimiz geçiciyiz. Öyle bir anayasa yapalım ki öyle bir hükümet yöntemi, modeli ortaya koyalım ki 50 sene sonra bizim torunlarımız onu idare ederken de rahat etsinler” diye konuştu.

“KİŞİSELLEŞTİRMEYİN”

Başbakan Davutoğlu, siyasi partilerden yeni anayasa yapımının kişiselleştirmelere feda edilmemesi gerektiği vurgulayarak, “Kişiselleştirirsek, ‘Şöyle olursa ben çıkarım, böyle olursa doğru olmaz’ diyerek yapacağımız konjonktürel analizlerin hepsi bizden sonraki nesiller için sıkıntı doğurur. Benim niyetim ve hedefim, bu görüşmelerde tamamıyla özgürlükçü, katılımcı, güçler ayrılığı prensibine dayalı çağdaş bir anayasanın yazılabileceği inancını taşıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

CHP VE MHP’YE ÖN YARGISIZ GİDECEK

Başbakan, HDP yönetimiyle görüşme olmayacağı açıklamasının hatırlatılması üzerine, 2011 yılında yeni anayasa çalışmalarına katılmış tüm kurmaylarıyla geçen Cumartesi günü bir araya geldiğini aktardı. 2007 sonrası AK Parti’nin kendi ürürünü olan, 2011 sonrası ise tüm partilerin katıldığı uzlaşma komisyonu olarak önü açık bir yöntemin denendiğini; ancak ikisinden de bir netice alınamadığını hatırlatan Davutoğlu, “Zihnimde bu istişarelerden sonra şekillenmiş olan bir yöntem var. Şimdi bu tecrübelerden istifade, önümüzde de ciddi bir istikrar dönemi var, dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Bahçeli’yle hiçbir ön yargı taşımayan bir istişarede bulunacağız” diye konuştu.
Davutoğlu, HDP ile görüşme talebini geri çekmesiyle ilgili yaptığı açıklamada ise, “Birkaç gün sonra kendilerini ziyaret edecek bir misafire saygısızlık, diğer siyasi şeyleri bir kenara dahi koysak, saygısızlık ifade eden, tahrif ifade eden açıklamalardan sonra onları muhatap almam, şahsi olarak da bulunduğum makam olarak da doğru değildir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ TARTIŞTIRMAM’

“Anayasa’yı herkesle tartışırım; ama Türkiye’nin bütünlüğünü, dirliğini, bütünlüğünü kimseyle tartışmam” diyen Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Her şeyi konuşur; ama hendek ve barikatları kaldırmak için canını ortaya koyan, oradaki çocukların okula gidebilmesi için kanını döken Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu niyet meselesi. Niyetleri sahih değil ne konuşacağız o zaman? Biz bir film senaryosu çeviriyor değiliz. Türkiye ateş çemberinin ortasında. Yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Yok çay içecekmişiz de kaçak çaymış da… Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler, isterse Kandil’e gitsin çayını içsin bu filmin senaristi.”

Etiketler