Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin kalbinin filmini çekiyorlar

Türkiye’nin kalbinin filmini çekiyorlar

Muhacirlerin hikâyelerini dinleyen ve onların yaşadığı zorlukları anlamaya çalışan Begic, film çekimleri için bu süreç içerisinde 250’den fazla çocukla oyunculuk, kamera, drama gibi konularda atölye çalışmaları yaptı ve neredeyse tüm çocuk oyuncular bu atölyelerden seçildi. Yazıp yönettiği filmin çekimlerini Şanlıurfa’da sürdüren Begic, Türkiye’de çok iyi ağırlandığını ve çekimler sırasında hiç sıkıntı yaşamadığını ve “Yetim” filmiyle, savaşların çocuklarda oluşturduğu etkiyi Suriye’deki savaş üzerinden anlatacaklarını vurguladı. Begic, Balkanlar’da yaklaşık 25 yıl önce yaşanan savaşa şahitlik ettiğini belirterek, “Benim de çocuklarım var. Bazı duyguları çok iyi anlayabiliyorum. Biz burada Suriyeli muhacirler konusunda bir film yapıyoruz. Bu trajediyi dünyaya duyurmamız gerekiyor. Burada önemli olan, farklı ülkelerden muhacir durumuna gelmiş çocuklar. Bunun hakkında bir film yapmak en güzeliydi. Onların seslerini duyurmak istedik.” diye konuştu.

Bosnalı yönetmen Aida Be-gic, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya gelen “İsa”, “Ahmed” ve “Mutez”in hikayesini konu alan son filmi “Yetim”in Şanlıurfa’daki çekimlerinin bu hafta tamamlanacağını belirterek, “Bu film, iki farklı coğrafyayı bir kalpte birleştirdi.” dedi.

Yönetmen Begic, yaklaşık 1,5 yıldır hazırlık yaptığı yeni filmi “Yetim” için Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki muhacir kamplarını gezdi ve oralarda yeni insanlarla tanıştı. Muhacirlerin hikayelerini dinleyen ve onların yaşadığı zorlukları anlamaya çalışan Begic, film çekimleri için bu süreç içerisinde 250’den fazla çocukla oyunculuk, kamera, drama gibi konularda atölye çalışmaları yaptı ve neredeyse tüm çocuk oyuncular bu atölyelerden seçildi. Yazıp yönettiği filmin çekimlerini Şanlıurfa’da sürdüren Begic, Türkiye’de çok iyi ağırlandığını ve çekimler sırasında hiç sıkıntı yaşamadığını ve “Yetim” filmiyle, savaşların çocuklarda oluşturduğu etkiyi Suriye’deki savaş üzerinden anlatacaklarını vurguladı. Begic, Balkanlar’da yaklaşık 25 yıl önce yaşanan savaşa şahitlik ettiğini belirterek, “Benim de çocuklarım var. Bazı duyguları çok iyi anlayabiliyorum. Biz burada Suriyeli muhacirler konusunda bir film yapıyoruz. Bu trajediyi dünyaya duyurmamız gerekiyor. Burada önemli olan, farklı ülkelerden muhacir durumuna gelmiş çocuklar. Bunun hakkında bir film yapmak en güzeliydi. Onların seslerini duyurmak istedik.” diye konuştu.

“Ben kazanırsam, Suriyeliler’e de kazandıracağım”

Filmin oyuncularından 15 yaşındaki Suriyeli İsa Demlahi, babasını savaşta kaybetmelerinden 2 gün sonra Türkiye’ye geldiğini ve 3 yıldır, 30 kişinin bir arada olduğu, Gaziantep’teki bir evde yaşadığını kaydetti. Demlahi, “Yetim” filminde rol almaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Savaştan önce rahatımız yerindeydi. Babam ve annemle huzur içinde yaşıyorduk. Savaşın ardından, babamın ölümüyle bütün dünyamız yıkıldı. Savaşta veya sınırda ölen çok Suriyeli oldu ve bu durum bizi çok üzdü. İleride yapacağım filmlerle bu acıları anlatmak istiyorum. Eğer ben kazanırsam, Suriyeliler’e de kazandıracağım” dedi.