Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin stratejik hamlesi dünyaya fark atıyor | Enerjide “bor” gücü

Dünyada enerji devlerinin hayalini kurduğu en zengin bor kaynaklarına sahip Türkiye, Eskişehir’de açtığı ilk lityum tesisiyle topraklarındaki potansiyeli gün yüzüne çıkarıyor. Sağlık, tekstil, tarım, cam, temizlik, ahşap ve enerji gibi daha birçok üretim sahasında kullanılan bor doğal madeni Türkiye’yi devler liginde birinciliğe taşıyacak.

Türkiye’nin stratejik hamlesi dünyaya fark atıyor | Enerjide “bor” gücü

Ülkemizin hammadde bağımlılığını azaltacak özellikteki en stratejik yer altı kaynaklarından olan bor madeninden üretilen lityum yerli ve milli savunma sanayiinin ürettiği teknolojik cihazların yanı sıra Türkiye’nin otomobili TOGG’un pil üretimde kullanılacak. Yakın zamanda ilk yerli ve milli temizlik ürünü BORON da bor dan üretildi. Zira bor mineralleri, birçok farklı şekilde çamaşır temizlik ürünleri, ev veya endüstriyel tip temizleyiciler ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde de kullanılıyor. Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisi Eti Maden Tesisleri 3 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ardından hizmete açıldı. Sıvı atıkların yüzde 90’ı geri kazandırılacak. Tesis tam kapasiteyle üretime geçtiğinde ithal olarak karşılanan lityumun ortalama yarısı artık bor kaynaklarından üretilebilecek.

ENERJI SAHASINDA BORUN AVANTAJLARI

HIDROJEN TAŞIYICI OLARAK

Sodyum borhidrür
Amonyum boran

DOĞRUDAN YAKIT
Elementer bor

GÜNEŞ VE LITYUM IYON PILLERDE IYILEŞTIRME

MGB (SÜPER ILETKEN)

Sıfır kayıpla enerji nakli
NFeB (neodimium) mıknatıslar

GÜNEŞ PANELLERINDE VERIM ARTIŞI

ÜRETIMDE ENERJI TASARRUFU

Çimento
Seramik
Cam/camyünü
Metalurji

KARBON SALINIMINDA AZALMA

Çimento
Seramik

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!