Son Dakika

Türkiye’ye ‘30 madde’ yaptırım

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan S-400 hazımsızlık yaptı. Washington, Türkiye’nin Rusya’dan ‘hava savunma sistemi’ almasından duyduğu rahatsızlığını zorbalığa döküyor.
Türkiye’ye ‘30 madde’ yaptırım

Despot politikalar ile ekonomiden, savunma sanayine, teknolojiden teröre kadar Ankara’ya bir dizi operasyon çekilmeye cüret ediliyor. Türkiye, 16 Nisan 2017’deki halkoylaması ile “yönetim modeli” değişikliğine geçti. Ardından 24 Haziran 2018’de yeni sistem ilk genel seçimleri yapıldı.

31 Mart 2019’daki Yerel Seçimler de sistem değişikliğinden sonraki ilk mahallî yönetimleri belirledi. İzmir, Ankara, İstanbul, Antalya, Hatay, Aydın, Mersin, Adana gibi pek çok büyükşehir CHP’de toplanırken; Türkiye de “en kritik döneme girmiş” oldu. Küresel güçler de bundan fırsat bularak, harekete geçip Ankara’yı sıkıştırmaya başladı.

Türkiye’nin Rusya ile olan yakınlığından rahatsızlık duyan ABD, bugüne kadar S-400 Hava Savunma Sistemleri üzerinden tehditler savurdu. Ancak Washington’un son olarak Ankara’ya S-400’lerin alımından vazgeçmesi için “30 maddelik” yaptırım listesi çıkardığı öne sürüldü. Türkiye’nin hava savunma kapasitesini kontrol etmek isteyen Donald Trump’ın agresif politikaları, birçok başlık altında ambargo içeriyor.

TEHDİTLER, AMBARGOLAR

Ekonomik manipülasyonlardan, Suriye’deki varlık iddialarına kadar, terör ile tehditlerden savunma sanayi alanlarına kadar Türkiye’yi dizayn etmeye cüret eden ABD’nin Türkiye’ye bir dizi yaptırım gönderdiği iddia edildi. Buna göre; Ankara’ya bir dizi operasyon çekmeye cüret edilirken; ABD-Türkiye ilişkilerinin önümüzdeki günlerde sertleşeceği öngörülüyor.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığından huzursuz olan ABD’nin ekonomik iklimi bozmayı sürdüreceği kaydedildi. ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Türkiye Savunma Bakanlığı’na sunduğu 30’dan fazla kalemden oluşan liste içinde, “F-16 savaş uçaklarının satışını durdurmaya” yönelik tehditler de yer alıyor. Suriye’deki güvenli bölge de yokuşa sürülürken; muhacirler üzerinden Türkiye sıkıştırılmak isteniyor. Öte yandan ABD’den teknoloji transferinin de yavaşlatılacağı belirtiliyor.

Yorumlar

Tuareg Kötü komşu insanı ev sahibi yapar. IHA ları vermediler de ne oldu .İBADETİ ORUÇ OLAN BİR MİLLETİ AÇLIKLA KORKUTAMAZSINIZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.