Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’yi yabancı orduların işgal etmesi için kalkıştılar

Türkiye’yi yabancı orduların işgal etmesi için kalkıştılar

TSK’da görev yapan üst düzey bir yetkili, Darbe girişimini Diriliş Postası’na değerlendirdi. Fethullahçı terör örgütünün darbeye zemin hazırlamak için adı “kurumsal çökertme” olan bir eylem yaptığını amaçlarının, uluslararası bir askeri müdahaleye zemin hazırlamak olduğu ifade eden yetkili 15 Temmuz akşamında yaşananları şöyle konuştu:

TSK’yı dönüştüremediler

Her asker darbeyi karacıların yaptığını bilir. Palet ve postal sokağa değmeden darbe olmaz. İkna edemedikleri kuvvet komutanlarını alıkoyma ya da infaz ederek Kara Kuvvetleri’ni işin içine sokmayı planladılar. Öyle tahmin ediyorum ki siyasilerin tutuklanması bu yüzden sonraya bırakıldı.

Asıl amacı gizlemek için iki kat örtü taktiği yapılmış

Bu işe kalkışan çekirdek grup Psikolojik Harp ve İstikrar Harekatı gibi gayrinizami harp konularını bilen adamlar. Aşağıya doğru iki kat örtüyle yürütmüşler harekatı.
Birinci örtü, en dış halkaya “Terör operasyonu yapıyoruz”, “Tatbikat yapıyoruz” diyerek örtülüyor.

İkinci örtü ise, üst kademeye ise daha yine başka bir yalanla “yönetime el koyuyoruz” diyerek örtülüyor. En alt kendini meşru görevde zannederken komutanlar da darbe yaptığını zannediyor. Asıl amaç ise birkaç kişinin İncirlik üzerinden irtibat halinde oldukları yabancı ülke kuvvetlerinin planı. Bu hareket planıyla ülkede üst düzey kargaşa ortamı oluşturulacaktı.

Yabancı ordular Türkiye’yi işgal edecekti

Siyasiler, Akıncılar Üssü’nde yüklenen Heron’larla vurulacaktı. Havaalanı ve limanlar devre dışı kalacaktı. 14 Temmuz tarihinde Diyarbakır’dan gelen Uçakların kimin emriyle geldiğine bakılırsa bu zincirin üst halkalarına ulaşılacak. Ülkeyi felce uğratacaklardı ve asıl darbe o zaman olacaktı. Asıl darbe yabancı ülke askeri marifetiyle yapılacaktı.

Yabancı istihbarat Türkiye hakkında yanıldı

Yabancı istihbarat kaynakları darbeyi planlarken çıkardıkları sosyoloji profilinde hata yaptı. Sürekli muhalif kaynaklardan gelen raporları kabul ettikleri için halkın büyük bir çoğunluğunun Erdoğan’dan nefret ettiğini düşünüyorlardı. Bu durumda darbenin destekleneceğini ancak küçük bir radikal grubun direniş göstereceğini, onların da sindirilebileceğini hesapladılar.

Bu hatalı okumaları kazık yediklerini gösteriyor.

Siyasi iktidarın muhalifi olan kaynakların abartılarını ciddiye aldılar ve yanıldılar. Diğer bir hataları ise iktidara yakın medya uzun zamandır, Menderes başta olmak üzere daha önce siyasilere yapılan askeri darbeleri işliyordu. Son 10 yılda vatandaşa “Darbe olursa sessiz kalmayın bizi savunun eğitimi zaten verilmişti” bunu göremediler.

Dönüşmüş, siyasi tercihlerini savunma refleksi gösteren bir toplum yapısı olduğunu göremediler. O yüzden kalkışan birlikler yanlarına toplumsal müdahale teçhizatlarını almamışlar, savunma mevzii düzenine geçmişler.

Erdoğan ölseydi ülke parçalanıp bölüşülüyor olurdu

En büyük hedef Cumhurbaşkanı’nı öldürmekti. Cumhurbaşkanı ölmüş olsaydı başka hiçbir gelişmenin önemi kalmayacaktı. Devletin başının ölmesi demek zaten Türkiye’nin 22. yüzyılın sonuna kadar bir daha toplanamayacağı bir girdaba girmesi demektir. Darbe de olsa, düşman işgali de olsa hiyerarşinin en üstünde yapılan planın amacı zaten Türkiye’yi parçalayıp bölüşmek. Bunun için en büyük engel doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi. Mühimmat yüklenmiş Heronlar, komando birlikleri, MAK birlikleri, yakınına sızdırılmış suikastçılar gösteriyor ki yedeğin, yedeğinin yedeği ile bu plan bir asker tarafından yapılmış. Bu planın farkında olan Erdoğan, halkı sokaklara çağırarak stratejik bir hamle yaptı. Sokaklarda halk bütün planları altüst edebilir…

Erem Şentürk

Etiketler