Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TÜRKÖK 26 hastaya umut oldu

TÜRKÖK 26 hastaya umut oldu

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilerek kemik iliği nakli bekleyen hastaların umudu olan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesi kapsamında 26‘ncı nakil gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜRKÖK Projesi‘nde kayıtlı donör sayısının hedeflenilen rakamların üzerine çıktığını, gönüllü verici sayısının 103 bine, donör sayısının ise 58 bine ulaştığını bildirdi.

Bu yıl için 180 bin donör hedeflediklerini ifade eden Kapuağası, “TÜRKÖK Projesi kapsamında 26’ncı nakli gerçekleştirdik. 31’inci naklin eşleştirme durumlarına göre bilgileri verdik. Onların durumuna göre nakil olabilecek bir altyapı kuruldu. Organizasyonları yapıldı. Şu an için 103 bin gönüllü vericiden 57 bininin testleri çalışıldı ve sisteme aktarıldı. Dünyadaki örneklerine bakıldığında da çok yüksek bir teknoloji kapasitesi ile çalışıyoruz” diye konuştu.

“Bakanlık her türlü desteği verdi”

Türk Kızılayının gönüllü kan bağışçıları arasından seçilen donör adaylarından biri olan üniversite öğrencisi Merve Dirikolu, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Aferez Ünitesi’nde kök hücre toplama işlemi sırasında donör adayı olma sürecini anlattı.

Dirikolu, Türk Kızılayının gönüllü kan bağışçısı olduğunu belirterek, kan verirken TÜRKÖK için form doldurduğunu aktardı. Yaz tatilinde ailesinin yanındayken Sağlık Bakanlığından arandığını kaydeden Dirikolu, “İliğiniz başkası ile uyumlu ne düşünürsünüz? diye sordular. Ailemle konuştum ‘Ne yaparsan yanındayız’ dediler ve süreç başladı” dedi.

Ankara’ya gelmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığının kendisine her türlü desteği sağladığını vurgulayan Dirikolu, tüm uçak bileti ve konaklama giderlerinin de bakanlık tarafından karşılandığını söyledi.

“Senden bir tane daha olacak”

Donör olmanın kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Dirikolu, “Şunu söylemişlerdi, ‘Senden bir tane daha olacak.’ Hücrelerimin tamamı ona gidecek. Heyecan verici bir süreç. Başkasının sizde hayat buluyor olması sizi heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı. 

Etiketler