Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tutuklu askerler, satır satır ‘casusluk kumpası’nı yazdı

Tutuklu askerler, satır satır ‘casusluk kumpası’nı yazdı

Kamuoyunda “Askeri casusluk” olarak bilinen “Gizli bilgi ve belge bulundurma davası”nın asker sanıklarının, cezaevinde tutuldukları dönemde, iddianame ve dava dosyasındaki “hataları ve çarpıklıkları” ortaya koyan ve geçen hafta gerçekleştirilen Paralel Devlet Yapılanması operasyonunun soruşturmasına dayanak teşkil eden “Askeri Casusluktaki Yalanlar” başlıklı mektup hazırladıkları ortaya çıktı.
Davanın sanık avukatlarından Atilla Ertekin, tutuklu askerlerin cezaevindeyken, imece usulüyle 2 bin sayfalık iddianameyi ve dava dosyasını satır satır inceleyerek, bir aylık çalışma sonucunda 66 sayfalık bir metin hazırladıklarını söyledi. Ertekin, askerlerin hazırladıkları bu metni İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, HSYK, Yargıtay başta olmak üzere bin kadar kişi ve kuruma gönderdiklerini ifade etti.
Metinde, soruşturma sürecinde başlayıp yargılama sürecinde de devam eden ve doğrudan sanıkların Anayasa ile garanti altına alınmış temel hak ve özgürlüklerine karşı yapılan “özensiz” işlemlerin, ihlallerin ve hukuka aykırılıkların anlatıldığını aktaran Ertekin, “Müvekkillerimiz tarihe not düşmek adına bu çalışmayı yaptı. Bu mektup, mülkiye müfettişlerinin hazırladığı inceleme raporuna ve şu anda yürütülen soruşturmaya (Paralel Devlet Yapılanması operasyonu) dayanak teşkil etti” dedi.
Mektupta, sanıkların evlerinde yapılan aramalarda birçok hukuksuzluk ve usulsüzlüğün yapıldığı, hukuksuz olarak incelenen dijital materyallerden elde edilen bilgilerin de yine doğruluğu araştırılmadan “doğru” kabul edilerek birçok kişi için arama ve el koyma kararı verildiği öne sürüldü.
ANKARA AA

Etiketler