Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Umut’ yolcularına can simidi oluyorlar

'Umut' yolcularına can simidi oluyorlar

Ege Denizi’nde arama kurtarma operasyonları gerçekleştiren Sahil Güvenlik Komutanlığına ait TCSG Umut Gemisi, daha iyi bir hayat için ölümü göze alarak umut yolculuğuna çıkan göçmenlere can simidi oluyor.

Düzensiz göç olaylarına müdahale eden ve bu yıl yaklaşık 4 bin göçmeni kurtaran gemi personeli, lastik botları batan ya da alabora olan göçmenleri, Ege Denizi’nin soğuk ve karanlık sularından çıkararak onlara şefkat eli uzatıyor.

AA ekibinin arama ve kurtarma operasyonlarını izlediği TCSG Umut, Gemi Komutanı Kurmay Yarbay Bayram Zafer Yandık ile geminin ikinci komutanı Binbaşı Umut Yavaş’ın komutasında 4’ü dalgıç 90 personeliyle Ege Denizi’nde boğulmak üzere olan göçmenlerin hayata tutunmasını sağlıyor.

Gece görüş kamerası kullanılıyor

Ege Denizi’nde yaklaşık 40 gündür ara vermeden devriye gezen TCSG Umut Gemisi, özellikle gece yoğunlaşan düzensiz göç olaylarına teknolojik imkanları sayesinde kolaylıkla müdahale edebiliyor.

     HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ!     

Gemideki gece görüş kamerası sayesinde karanlık sulardaki göçmenleri tespit eden gemi personeli, güçlü projektörlerle denizi aydınlatarak olaylara müdahalede bulunuyor.

4 bin göçmeni kurtardı

“Ege’de Umut Harekatı” kapsamında mayıstan bu yana arama kurtarma görevi yapan gemi, yıl içinde yaklaşık 4 bin göçmeni kurtardı.

Gemi Komutanı Kurmay Yarbay Yandık

TCSG Umut Gemisi Komutanı Kurmay Yarbay Bayram Zafer Yandık, arama kurtarma faaliyetlerinde denizin durumu ve bölgedeki seyir tehlikelerini de dikkate almak zorunda olduklarını ifade ederek, “Kendi emniyetimizi sağladığımız kadar kazazedelere müdahalede de mümkün olduğunca hızlı davranmak durumundayız. Bu faaliyetlerde zamanla yarışmaktayız” diye konuştu.

Geminin Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma Timi Amiri Astsubay Üstçavuş Tamer Demirel de botları batan ya da alabora olan göçmenlerin emniyetli şekilde, can kaybı yaşanmadan denizden çıkarılmasına yönelik görev yaptıklarını anlattı.

Sağlık Üst Çavuş Mehmet Sodan da denizde meydana gelen kazalarda hasta ve yaralılara ilk müdahaleyi yaparak, hayata döndürülmelerini sağladıklarını dile getirdi.

Etiketler