Son Dakika

Unutulmuş vatan: Doğu Türkistan

“Siz hiç vatanınızda ‘Allahu Ekber!’ diyememenin ne demek olduğunu biliyor musunuz?” Müslümanlar bir binanın tuğlaları gibidir. Birbirlerine dayanırlar, destek olurlar.

Unutulmuş vatan: Doğu Türkistan

Ahmet Numan Tüzel / Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi 

Dünyada acı çeken o kadar çok kardeşimiz var ki… Ümmet coğrafyası paramparça… Hangisini, nasıl sayalım, bilemiyoruz… Filistin bir yanda, Arakan bir yanda, Suriye bir yanda, Pakistan bir yanda, Keşmir bir yanda… Ne var ki bir kanayan yaramız daha var gözden ve gönülden ırak. Doğu Türkistan! Mazlum ve çilekeş Müslüman Uygurlar! Nedense pek konuşulmuyor Uygur Müslümanları. Ne iç basında ne dış basında. Ne Müslümanlar arasında ne de başka çevrelerde. Âdeta kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Unutmayalım ki Çin zulmü altında yıllarca işkence gören Doğu Türkistanlı Müslüman Uygurlar da bu İslam binasının bir yapıtaşıdır.

Hem de sağlam ve dirayetli! Onlarla da ilgilenmek, onların da sorunlarını, mazlumiyet ve mağduriyetlerini konuşmak zorundayız bir kardeş olarak. Bu çok acı bir durum. Bir eli yağda biri balda, eli sıcaktan soğuğa değmeyen biz Türkiyeli Müslümanlar bu duruma daha ne zamana kadar sessiz kalacağız? Biz de bu zulme sessiz kalmamak istedik ve okulumuzda “Doğu Türkistan’ın Dünü Bugünü ve Yarını” adlı bir konferansı gerçekleştirdik. Doğu Türkistan Parlamentosu Eski Başkanı ve Sürgün Hükümeti Milletvekili Prof. Dr. Sultan Mahmud Kaşgârlı ve Sürgün Hükümeti Milletvekili ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Abdullah Tursun, okulumuzda “Doğu Türkistan” konulu bir konferans verdiler.

Konuşması sırasında gözyaşlarına hâkim olamayan Abdullah Tursun, Doğu Türkistan’daki Çin Hükümeti zulmüne dikkat çekerek, “Dinimizi hür bir şekilde yaşayamıyoruz. Annelerimiz kız kardeşlerimiz başörtülerini örtemiyorlar. Cuma namazlarını rahat bir şekilde eda edemiyoruz. Kur’an’ı çocuklarımıza öğretemiyoruz.” dedi. Tursun konuşmasını “Siz hiç vatanınızda Allahu Ekber diyememenin ne demek olduğunu biliyor musunuz?” diyerek noktaladı. Doğu Türkistan’ın yer altı zenginliklerinden bahseden Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgârlı ise, “Doğu Türkistan petrol ve doğalgaz açısından Çin topraklarından dört kat daha zengin. Siz olsanız böyle bir toprağı bırakmak ister miydiniz?” dedi. Konferansın sonunda konuşmacılara hediye takdiminde bulunuldu. Bu güzel ve bilgilendirici konferanstan dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.