Son Dakika

Uzun çalışmalar sonucu yapılan yargı düzenlemeleri yarın açıklanıyor

"Güven veren adalet" sloganıyla hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.
Uzun çalışmalar sonucu yapılan yargı düzenlemeleri yarın açıklanıyor

"Güven veren adalet" sloganıyla hazırlanan ve 2023'e kadar yargıda gerçekleştirilecek düzenlemelerle yeni hedefleri içeren Yargı Reformu Strateji Belgesi, yarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek programla 2019-2023 yıllarını kapsayan ve 9 ana başlıktan oluşan yeni Yargı Reformu Stratejisi'nin detayları aktarılacak. Toplantının ardından Türkiye'de yargı alanında yeni dönem başlayacak. Programa, yüksek yargı organlarının temsilcileri, hâkim ve savcılar ile büyükelçiler de katılacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin tüm kesimlerin görüşlerinin alınarak hazırlanmasına yönelik talimatının ardından bugüne kadar çok sayıda adım atıldı. Yeni hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi için Bakan Gül'ün başkanlığında, 10-12 Ağustos 2018'de Strateji Geliştirme Kurulu toplantısı düzenlendi. Toplantıda, yargı reformu hazırlıkları ele alındı.

Oluşturulan stratejik planlama ekibi ise 13 Eylül 2018'de ilk toplantısını yaparak, ceza hukuku ve reform konularını değerlendirdi. Yargıya güven ve memnuniyetin ölçülmesi amacıyla Ankara'da 4 bin 45, 26 ilde de 5 bin 20 kişiyle anket yapıldı. Anketlerin sonuçları raporlaştırılarak Bakanlığa sunuldu.

Sivil toplum kuruluşları katkı sağladı

Yeni Yargı Reformu Strateji Belgesi için sivil toplum kuruluşlarından da görüş alan Bakanlık, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başta olmak üzere çok sayıda kuruma yazı göndererek görüş talep etti. Bakanlık, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Yükseköğretim Kurumu ile çeşitli derneklere de yazı gönderdi. Bakanlık, düzenlenen toplantıyla Türkiye Barolar Birliğinden de görüş aldı.

Uluslararası alanda ise Avrupa Konseyi İnsan Hakları Direktörü ile görüşmeler yapıldı. Öte yandan, Adalet Bakanlığı yetkilileri, 4-5 Ekim 2018'de Türkiye'ye gelen Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) heyetiyle bir araya geldi. Bu toplantıda da hazırlıklar ve amaçlar hakkında bilgi verildi. Avrupa Konseyi ve AİHM yetkilileriyle de Strazburg'da toplantı yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) belgelerinde, ilerleme raporlarında, AİHM içtihatlarını değerlendiren Bakanlık yetkilileri, kalkınma planları, Özel İhtisas Komisyon ve KDK raporlarını, bilimsel yayınları da inceleyerek literatür taraması gerçekleştirdi.

Avukatlar arasında anketler yapıldı

Bakanlık tarafından UYAP üzerinden avukatlara da anket sunuldu. Anketle "adalete güvenin artırılması, erişimin geliştirilmesi, etkinliğin sağlanması, makul sürede yargılama hakkının korunması, basitleştirilmiş ve sadeleştirilmiş süreçlerin oluşturulması, iş yükünün azaltılması, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması, savunma hakkı ve avukatlık mesleği, insan kaynaklarının geliştirilmesi" konularında görüş ve öneriler alındı.

Adalet Bakanlığınca çeşitli toplantı ve temaslarla hedef belirleme sürdürüldü. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay ile yapılan toplantıda da yargı süreçlerine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Bakanlık, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ile de süreç boyunca temastaydı. Ayrıca milletvekilleri, eski Adalet bakanlarıyla fikir alışverişinde bulunuldu, Yargı Reformu Strateji Belgesi ana konu başlığıyla "Yargı Zirvesi" düzenlendi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.