Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Uzungöl’ün maskotu ‘tahta araba’ kış testini geçti

Uzungöl'ün maskotu 'tahta araba' kış testini geçti

Trabzon‘un Çaykara ilçesine bağlı turizm merkezi Uzungöl’de otel işletmeciliği yapan Mehmet İnan, bir süre önce kentin Köprübaşı ilçesinde oturan marangoz arkadaşı Mustafa Kaya’dan Karadeniz’in kıvrak zekasını yansıtan bir araç yapmasını istedi.

Kaya da bir aracın motoru ve şasesini kullanarak, 4 vitesli tamamen ahşap olan bir otomobil yaptı.

Mehmet İnan da Karadeniz insanının güncel yaşantısında binalar, ev eşyaları, hediyelik eşyalar gibi birçok alanda ahşabı yaygın olarak kullanan yöre insanının bu alışkanlığından yola çıkarak yöre mimarisine uygun olarak üretilen otomobili satın alıp Uzungöl’e getirdi.

Ruhsat verilmemesi nedeniyle aracıyla trafiğe çıkıp Trabzon şehir merkezine gidemediği için otomobilini bir süredir turizm merkezi Uzungöl‘de gezinti amaçlı kullanan İnan, son olarak yörede etkili olan kar yağışı ve soğuk havayı fırsat bilerek aracını kış şartlarında test etti.

GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

İnan’ın zincirsiz olarak kullanmasına rağmen kar ve buzla kaplı yolda oldukça rahat seyredebildiği ve kar üzerindeki manevralarıyla şov yapabildiği ahşap otomobili, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Araç yöresel mimariye uygun

İnan, otomobilinden çok memnun olduğunu belirterek, “Otomobili Köprübaşı ilçesinde oturan arkadaşım Mustafa Kaya’dan aldım. Yöremizde mimaride ahşap yaygın olarak kullanılıyor. Bu açıdan yöresel mimariye de uygun bir araç tasarladı. Ahşap olması güzel. Bizim insanımız muciddir. Karadeniz insanı farklı fikirlerde hep ön plana çıkmıştır. Şasenin üzerine komple ahşap yapılmış bir araç, bir araca ait motora sahip keyifli bir araç” ifadelerini kullandı.

-Erem Şentürk, Toplumsal Hafıza’da Madaya’daki zulmü anlattı

Etiketler