Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Verdikleri sözü tutmazlarsa Türkiye gereğini yapacak

ABD’li Evanjelist heyete geri adıma attıran Barış Pınarı Harekâtı’nın anlık bir oluşum değil 5 yıllık çalışmaların neticesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’li teröristlerin 120 saat içindeki çekilmesinden ABD’nin sorumlu olduğunu vurguladı. Aksi halde harekâtın kaldığı yerden devam edeceğini belirten Erdoğan, Güvenli Bölge’ye 2 milyon Suriyeli sivili yerleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Verdikleri sözü tutmazlarsa Türkiye gereğini yapacak

“Türkiye’nin harekâtı başarıyla tamamlayacağı anlaşılınca tepkiler akıl ve mantık sınırlarını zorlayan bir düzeye yükseldi” diyen Erdoğan “Barış Pınarı Harekâtı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır” dedi. Erdoğan ayrıca “Türkiye, en başından beri Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine olan saygısını her fırsatta ifade eden bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

750 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bugüne kadar 65 yerleşim birimini kontrol altına aldık. 4 askerimiz ve 74 Suriye Milli Ordusu mensubu şehit oldu. Bu süre zarfından 750 terörist de etkisiz hale getirildi. Bin 81 saldırıda ise 20 vatandaşımız şehit düştü. Bu süreçte sivil kayıplarımıza rağmen bizi arayan olmadı ancak harekâtın durdurulması için bizi her yerden aradılar. Türkiye’ye karşı ısrarla YPG’yi destekleyenler bu harekâtın asıl sorumlusudur” mesajını verdi. Erdoğan ayrıca “Güvenli Bölge’de 12 gözlem noktası kurmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şayet PKK/YPG konusunda yaptığımız uyarılara kulak asılsaydı biz bu harekâtı yapmazdık” diyen Cumhurbaşkanı, “Bu harekât nedeniyle DEAŞ’ın yeniden canlanacağı, sivil katliamların yapılacağını ileri sürenler terör örgütünün yandaşlarıdır” sözleriyle net mesajı verdi.

Skandal mektuba ilk yorum
“Bu süreçte Başkan Trump’ın mektubu gündeme geldi. Bizim bunu unutmamız mümkün değil ama bunu önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bununla ilgili gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz. Amerika salı akşamına kadar bu sözü tutabilirse bu sorun çözülmüş olabilecektir. Şayet bu söz tutulmazsa Barış Harekâtı kaldığı yerden çok daha kararlı biçimde devam edecektir.”

“BARIŞ PINARI ANLIK BİR OLUŞUM DEĞİL”

Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili “Türkiye’nin harekâtı başarıyla tamamlayacağı anlaşılınca tepkiler akıl ve mantık sınırlarını zorlayan bir düzeye yükseldi” diyen Erdoğan “Barış Pınarı Harekatı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır” dedi. Erdoğan ayrıca “Türkiye, en başından beri Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine olan saygısını her fırsatta ifade eden bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

“HAREKÂTI KARALAYANLAR TERÖR YANDAŞLARI”

“Şayet PKK/YPG konusunda yaptığımız uyarılara kulak asılsaydı biz bu harekâtı yapmazdık” diyen Cumhurbaşkanı, “Bu harekât nedeniyle DEAŞ’ın yeniden canlanacağı, sivil katliamların yapılacağını ileri sürenler terör örgütünün yandaşlarıdır” sözleriyle net mesajı verdi.

ABD’ye resti çeken Erdoğan “Bizim bu harekâtı durdurmamızı isteyenlere ‘Şayet bunu istiyorsanız terör örgütünü silahlarıyla birlikte bölgeden çıkarın’ dedik. Bunun üzerine ABD Başkanı Trump bir heyet gönderdi. Yapılan görüşmelerin ardından Amerika 120 saat yani 5 gün içerisinde bu terör unsurlarını çıkarmaya söz verecek. Bu arada TSK bölgeden ayrılmayacaktır. Bu işlemlerin ardından bölgenin TSK’ya bırakılmasının ardından Barış harekâtı sona erecek ve ülkemize karşı yapılan tüm baskılar kalkacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

“PUTİN’E TEK BİR ŞARTIMIZ OLACAK…”

Soçi’de Rusya Devlet Başkanı ile Güvenli Bölge meselesini ele alacaklarını de hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir tek şartımız var Rejim’in bulunduğu her yerde PKK/YPG’nin temizlenmesidir. Maalesef Tel Rıfat’ta, Münbiç’te terör örgütü bölgeden temizlenmemiştir. Dahası PKK’nın temizlendiği bölgelerde Rejim askerlerinin olması bizim için bir rahatsızlık değildir. Bizim orada kalmak gibi bir derdimiz zaten yok. Terör örgütleri Kobani’den çıkartılırsa bizim için bir mesele yok. Yeter ki terör örgütünden buralar temizlensin. Yeni Anayasa çalışması tamamlandığında bu bölgelerin hepsi huzur içinde Suriye’nin yönetimine geçecektir. Türkiye olarak bizim de amacımız bunu sağlamaktır” dedi.