Son Dakika

Vergi oranlarının artırılmasına Ticaret Bakanlığı'ndan ilk açıklama

Trump yönetiminin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada alüminyum ve çelik alımlarında artırılan vergi oranlarına ilişkin Ticaret Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi. Bakanlık, söz konusu kararın DTÖ'ye aykırı olduğunu duyurdu.

Vergi oranlarının artırılmasına Ticaret Bakanlığı'ndan ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama vergi oranlarının alüminyum alımlarında yüzde 20, çelik alımlarında ise yüzde 50'ye çıkarıldığını belirtmesinin ardından Ticaret Bakanlığınca karşılık verildi. 

Söz konusu artırımın DTÖ'ye aykırı olduğu savunulan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

"ABD yönetimi tarafından bugün duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır. Türkiye ticaret politikasını DTÖ kurallarına uygun şekilde belirlediği, uyguladığı gibi diğer üye ülkeler de kurallara riayet etmeli

Çelik ve alüminyum ihracatçılarımızın menfaatini,hukuka aykırı uygulamalara karşı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz"

TRUMP YİNE TWİTTER'DAN TEHDİT ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump resmi Twitter hesabı üzerinden yine Türkiye'ye yönelik tehdit savurdu. Bu sefer de alüminyum ve çelikle tehditte bulunan Trump, Türk Lirası'nın ABD Dolar'ı karşısında değer kaybettiğini belirtti.

Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını savunan Trump yine küstahça bir dil kullanarak pervasızca tehdit savurdu.

Trupm Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Şu anda Türkiye’nin çelik ve alüminyum ithalatına uygulanan ek gümrük vergisini iki katına çıkarmaları yetkisi verdim. TL güçlü dolarımıza karşı çok hızlı bir şekilde aşağı gidiyor. Alüminyum vergisi %20, çelik % 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.