Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Viyana’dan sonra

Viyana’dan sonra

Suriye meselesine çözüm bulmak maksadıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da tertiplenen uluslararası toplantıda “ateşkes”, “geçiş süreci”, “geçiş hükümeti”, “18 ay sonra serbest seçim” neticesi çıktı.
Tabii ki sadece kağıt üstünde.
Kağıda dikkatle bakıyoruz, Esed’in mezkûr süreçte yer alıp almayacağına ve seçime katılıp katılmayacağına dair bir şey var mı diye; yok.
İlgili devletlerin her biri pozisyonunu koruyunca (İran ve Rusya Esed’de ısrar ederken Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan Esed’li formülleri kategorik olarak reddedince) ve fakat ‘ele güne karşı’ bir sonuç bildirgesi yayınlamak farz olunca, ortaya böyle yaralı bir metin çıkmış işte.
Öyle yaralı ki kan kaybından ölebilir.
“Esed ne olacak?” sorusuna net cevap sunmayan bir “uzlaşma”nın yaşama şansı yok.
Doğma şansı bile yok.
Viyana görüşmelerinin ve o yaralı metnin bize net olarak söylediği bir tek şey var:
Esas neticeyi sahadaki gelişmeler tayin edecek.
Çözümün net ve teferruatlı tanımı, savaşın seyrine göre yapılacak.
Belki de savaşın seyri ve varacağı yer, diplomasinin tanımlama çabalarını gereksiz kılan bir çözüm dayatacak.
20 ülkenin ve ayrıca BM ile AB’nin temsil edildiği Viyana görüşmelerinin kulislerinde hemen hemen bütün temsilcilerin bu yönde ifadeler kullandıkları, Rusya’nın aktif müdahalesi ve devrimcilerin safları sıklaştırma temayülü gibi önemli gelişmelerin ne gibi neticeler doğuracağını görmeden Suriye meselesi konusunda son sözü söylemenin doğru olmayacağı kanaatini paylaştıkları söyleniyor.
Peki, hiçbir faydası olmadı mı bu toplantının?
Kulislerden sızan bazı bilgilere göre oldu, hem de çok büyük bir faydası oldu.
Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan, bu vesile ile, Suriye meselesini ve bu meseledeki pozisyonlarını uzun uzadıya değerlendirip, devrimcilerin kısa vadede somut ve tartışılmaz başarılar kazanmalarına yönelik yardımlara yoğunlaşmak konusunda anlaştı.
Doğruya bu, daha ne olsun?

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!