Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Yabancı kimlik numarası” Suriyelilerin hayatını kolaylaştıracak

“Yabancı kimlik numarası” Suriyelilerin hayatını kolaylaştıracak

EMİNE DOLMACI / İSTANBUL – Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen mültecilere yeni kimlik numaraları tanımlandı. 99 rakamıyla başlayan ‘geçici koruma yabancı kimlik numarası’nı alan Suriyeliler, eğitim ve sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanacak. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, “Bu, hem eğitim, hem sağlık, hem çalışma hem de güvenlik açısından bu isimler için olduğu kadar Türkiye toplumu açısından da önemli kolaylıklar sağlayacak bir gelişmedir” dedi.
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ortak yürüttükleri çalışma neticesinde Suriyeli mültecilere, ‘Geçici Koruma Kimlik Belgesi/Yabancı Tanıtma Belgesi’nde yer alan 98’le başlayan ‘Şahıs numarası’ yerine 99’la başlayan ‘Yabancı Kimlik Numarası’ uygulamasına geçildi. Bu değişikliği Suriyeli mülteciler, Göç İdaresi’nin internet sitesine girerek, kendileri yapabilecek. Yeni kimlik numaraları internet üzerinden tanımlanacak. Yeni uygulamayı değerlendiren Uğur Yıldırım, “Yeni kimlik numaralarının verilmesi, bu kişilerin kayıt altına alınması, güvenlik ve bazı hizmetlerden yararlanmaları açısından çok önemli. Mesela aşıları eksik olanların tutulması, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaları, güvenlik açısından suça karışma ya da suçun mağduru olmaları açısından belirlenmesinde birçok faydaları var” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE BÜYÜK BAŞARI
Kamplarda eğitimin sağlandığını ancak kamp dışında bazı sıkıntıların bulunduğunu belirten Uğur Yıldırım, Suriyelilerin yüzde 50’sinin 18 yaşın altında olduğunu hatırlatarak, “Bu da eğitim çağında olan 800 bin kişi olduğu anlamına geliyor. 650 bin kişi eğitim sistemimize girdi. Bu çok büyük bir başarı. Uyum ve entegrasyon anlamında en önemli konu eğitim. Çünkü savaşın beşinci yılındayız” diye konuştu. Çalışma izni alanında da yeni kimlik numaralarının kolaylık sağlayacağını dile getiren Yıldırım, ancak uygulama noktasında toplumda yabancıyı resmi olarak çalıştırma gibi bir anlayışı bulunmadığını söyledi. Yıldırım resmi verilere göre 4 bin 200 civarında Suriyeli çalışma izniyle çalıştığını hatırlattı.

İKAMET HAKKI TANIYOR
Yeni uygulamanın öncekinden farkının ise, ikamet izniyle ilgili olduğunu dile getiren Uğur Yıldırım, “Daha önceki kimlik numaralarına ikamet izni yoktu. Bu uygulama uyruk olarak Suriyelileri ayırt ediyordu” dedi.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!