Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yalçın Akdoğan:Bir karar verin artık

Yalçın Akdoğan:Bir karar verin artık

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: “Daha önce ‘istikrar AK Parti’ye kazandırdı’ diyorlar, şimdi aynı kişiler ‘istikrarsızlık AK Parti’ye kazandırdı.’ ‘Daha önce çatışmasızlık AK Parti’ye kazandırdı’ diyorlardı şimdi ‘çatışma AK Parti’ye kazandırdı.’ Bir karar verin, istikrar mı, istikrarsızlık mı yarıyor AK Parti’ye? Böyle bir şey olmaz. Hükümetler yani iktidar partileri için istikrar her zaman kazançtır.”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, NTV’de katıldığı programda 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, gündeme dair soruları yanıtlayarak, değerlendirmelerde bulundu.

Bazı AK Parti yöneticilerinin seçim sonuçlarına şaşırdığı yönünde iddiaların sorulması üzerine Akdoğan, “Geçen hafta ben yine burada yayındaydım, o zaman da söylemiştim, arazide bir sessizlik hali var ama bu sessizlik milletin karar vermesinden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

Yalçın Akdoğan, seçim sonucu olarak AK Parti için yüzde 46 ile 47 arasında bir oran beklediğini, yüzde 49’un AK Parti için sürpriz olmadığını, çünkü 2011’de de yüzde 49 aldıklarını anımsattı.

“Bu seçimde, yüzde 41’den yüzde 49’a çıkması muhteşem bir geri dönüş” diyen Akdoğan, Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin kaderinin örtüştüğü gibi bir tablonun bulunduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, 7 Haziran seçiminden sonra yaşananlara değinerek, şunları söyledi: “Bu 3-4 ayda normalde seçmen kanaati bu kadar dramatik değişiklikler yaşamaz ama olan olaylar, çok çarpıcı şekilde seçmen kanaatinin üzerinde etkili oldu. Hükümet kurma girişiminde yaşananlar, terör hadiselerinden sonra partilerin takındıkları tavırlar, 7 Haziran seçim sonuçlarından seçmenin mesajını kim doğru algıladı. Bu 3 faktör önemli ve çarpıcı değişikliklerin meydana gelmesine sebep oldu.”

AK Parti’nin başarısında güven ve istikrar vurgusunun çok önemli olduğuna işaret eden Akdoğan, “Bir bütünleme sınavı vardı, AK Parti notunu yükseltti ama onlar bütünlemeyi geçemediler. Bu çok nadir, bu tür küçük partiler için iktidar tek başına olabilir mi? Yani MHP, HDP olamaz. Çok nadir bir şans gelir. Burada bir şans verildi iktidar ortağı olmak açısından, bu şansı geri teptiler ve treni kaçırdılar. İktidar ortağı olma şansını siz geri çevirirseniz, tek başınıza zaten iktidar olamıyorsunuz, o zaman ‘benim siyaset yapmak gibi bir derdim yok’ anlamına gelir, vatandaş da o zaman size destek vermez” diye konuştu.

– “Bir karar verin, istikrar mı istikrarsızlık mı yarıyor AK Parti’ye?”

Muhalefetten AK Parti’ye “Kaos ortamı yarattılar, ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler” şeklinde bir yaklaşımda bulunulduğunun sorulması üzerine Akdoğan, şunları söyledi: “Bunlar çok ucuz yorumlar. Daha önce ‘istikrar AK Parti’ye kazandırdı’ diyorlar, şimdi aynı kişiler ‘istikrarsızlık AK Parti’ye kazandırdı.’ ‘Daha önce çatışmasızlık AK Parti’ye kazandırdı’ diyorlardı şimdi ‘çatışma AK Parti’ye kazandırdı.’ Bir karar verin, istikrar mı, istikrarsızlık mı yarıyor AK Parti’ye? Böyle bir şey olmaz. Hükümetler yani iktidar partileri için istikrar her zaman kazançtır.

Bu patlayan bombalar, terörün azması ‘AK Parti, tek başına iktidar olmasın’ diye yapılan hadiseler. AK Parti, ‘altında kalsın’ diye yapılan şeylerin üzerine çıktı, o süreçleri iyi yönetti. Seçimler yapıldıysa bu demokrasimiz için çok büyük bir kazançtır, gerçekten çok kıymetli bir durumdur. Bu süreci Hükümet’in doğru yönetmesi çok önemlidir. Eş zamanlı üç terör örgütü saldırıya geçti, bunu Hükümet mi planlıyor? Zaten burada vatandaş o terör hadisesine bakarak kanaatini oluşturmuyor, ondan sonra yaşananlara bakarak kim nasıl tavır takındı? Siyasi partilerin takındıkları tavırlar ve Hükümet’in bu süreci başarıyla yönetmesi bu puanı getirmiştir yoksa olan olaylar değil. Bu olaylar AK Parti’ye karşı yapılmış hadiselerdir.”

AK Parti’nin sadece Türk milliyetçilerin oyunu almadığını, aynı zamanda Kürtlerin de oyunu aldığına dikkati çeken Yalçın Akdoğan, AK Parti’nin demokrasi ve güvenlik dengesini iyi yönettiğini, bunu da oy almak için yapmadığını kaydetti.

– “Acil eylem planı hazırlanıyor”

Yalçın Akdoğan, istikrarın ülke için çok önemli olduğunu, AK Parti’nin gereken mesajı almasının seçmenin hoşuna gittiğini belirtti.

Yüzde 10 alan partinin “Ben zafer kazandım” dediğini aktaran Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şunları söyledi: “Böyle bir şey olabilir mi? Siz diyeceksiniz ki ‘ben şurada yanlış yaptım, öz eleştiri yapıyorum, kendimi yeniliyorum’. AK Parti, bence bunu başardı. Balkon konuşması ‘ben zafer sarhoşluğu içerisinde değilim, 78 milyon benim vatandaşımdır, kardeşimdir, ben hepinizi kucaklıyorum, hepinize hizmet edeceğim’ demektir. AK Parti bunu yaptığı için başarılı oluyor.”

Akdoğan, diğer siyasi partilerin “Bu millet niye oy vermedi, vermiyor?” şeklinde bir öz eleştiri yapması gerektiğini ifade etti.

Henüz Hükümet’in kurulmadığını, AK Parti’nin vaatlerinin gazetelerde “hemen hayata geçecek adımlar” olarak takdim edildiğini belirten Akdoğan, “Dün, Sayın Başbakanımız talimat verdi MYK toplantısında. Bir an önce hükümetin kurulması çok önemli. 100 günü planlıyoruz, hangi adımları atacağız. Söz verdiğimiz vaatler, hepsini takvimleyerek ne dediysek hızlı bir şekilde 100 günde yapacaklarımızla ilgili acil eylem planı hazırlanıyor” diye konuştu.

Etiketler