Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yargının paralel ayağı mercek altında

Yargının paralel ayağı mercek altında

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yargıdaki paralel devlet yapılanması iddialarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 

2010’daki Anayasa referandumu ile yapısı değiştirilen ve “paralel yapının etkisinde olduğu iddia edilen” HSYK, 2014’te yeniden düzenlendi. 4 yıllık görev süresi biten üyelerinin yerine seçilen ve atanan yeni üyelerin göreve başlamasıyla, HSYK Teftiş Kurulunda çalışan müfettişlerin tamamına yakını “Gülen grubuna yakın olmaları nedeniyle” kuruldan uzaklaştırıldı. 

Bu yeni dönemde görev alan müfettişler, Türkiye’nin hemen her yerinden gelen şikayetlerin yanı sıra resen de harekete geçerek, “yargıdaki paralel devlet yapılanmasıyla ilişkili oldukları” öne sürülen isimler hakkında çalışma başlattı. 

Bu kapsamda, müfettişlerce kamuoyunu yakından ilgilendiren dava ve soruşturmalarda rol oynayan pek çok hakim ve savcı hakkında inceleme, soruşturma, açığa alma ve ihraç istemli raporlar hazırlandı. 

Kurul, müfettiş raporları doğrultusunda yapılan incelemelerin ardından yargıdaki paralel yapılanmaya ilişkin iddialar nedeniyle şu ana kadar “mesleğin şeref ve onuru ile memuriyet nüfuz ve itibarını bozdukları” gerekçesiyle 5 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

“Görevde kalmalarının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği” kanısına varılan 69 hakim ve savcı da tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!