Son Dakika

Yargıtay Başkanı'ndan "adli yıl açılış töreni" eleştirilerine yanıt: Çok çirkin

İsmail Rüştü Cirit, bazı baroların adli yıl açılış törenine katılmama kararı için "İster katılır, ister katılmazlar. Ancak ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler" dedi.
Yargıtay Başkanı'ndan "adli yıl açılış töreni" eleştirilerine yanıt: Çok çirkin

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, adli yıl açılış töreniyle ilgili son dönemdeki spekülasyonlara yönelik açıklamalarda bulunurken bazı barolarından bu konuda yapılan eleştirilere sert yanıt verdi.

Tercihin gerekçesini anlattı

Adli yıl açılış törenini önceki yıllarda olduğu gibi Yargıtayın düzenlediğini hatırlatan Cirit, "Yargıtayımızın fiziki imkanları nedeniyle adli yıl açılış törenlerinin Yargıtayda yapılması mümkün değildi. 2016 yılında 'Nerede yapalım?' diye arkadaşlarımızla birlikte düşündüğümüzde, o derece görkemli bir geniş toplantıyı ancak milletin vergileri ile yapılan Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapmaya karar verdik. O tarihten bu yana da Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde adli yıl açılış törenlerini yaptık, bu yıl da yapıyoruz." dedi.

"İnsaf ve adalet ölçülerine uymayan söylemler"

Cirit, Yargıtay'ın şeffaflık ve hesap verebilirliği açısından geniş katılımlı bir toplantı yapılması gerektiğine dikkati çekerek, "O nedenden dolayı Türkiye Barolar Birliği, tüm baro başkanları davet edildi. Bazıları, çok küçük bir kısmı katılmayacaklarını ifade ettiler. Bu tamamen kendilerinin takdirinde olan bir konudur. İster katılırlar, ister katılmazlar ancak katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur. Türkiye'de yargı bağımsızdır." diye konuştu.

"Yargıtay ülkemiz açısından bir teminattır"

Cirit, 150 yıllık bir kültürü ifade eden Yargıtay'ın da tarihten almış olduğu misyonu en iyi şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak, "Bugün gene Yargıtay ülkemizin en gözde kuruluşu ve yargı açısından da ülkemiz açısından bir teminattır. Özveri ile çalışılmakta ve bu adli yıl açılış törenini de en iyi şekilde yapacağız bundan sonra yapılacağı gibi. Biz bu tür eleştirilere açık olmakla birlikte insaf ölçülerini aşan eleştirilere de karşı olduğumuzu ifade ettik ve ifade etmeye devam ediyoruz." dedi.

Yorumlar

Abdulkerim emek Istanbul seçimlerini iptal eden hakimleri çağırıp en öne oturtsunlar. Millet sıfatlarını görsün

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.