Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Yargıtay üyeliği 12 yılla sınırlandırılmamalı”

“Yargıtay üyeliği 12 yılla sınırlandırılmamalı”

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Balıkesir’de bulunan Yargıtay Başkan İsmail Rüştü Cirit, Önceki gün TBMM Anayasa Komisyonu’ tarafından kabul edilen, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay üyeliklerini 12 yılla sınırlayan yargı düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kolay yetişmiyoruz

Hakimlerin kolay yetişmediğini belirten Cirit, dünyanın birçok noktasında yargı mensupları için sınırlandırma olmadığını ifade ederek, “Hakimler çok kolay yetişmiyor. Çok aşamalardan geçiyor. Dünyanın birçok yerinde Yargıtay Yüksek Mahkemeleri’nin üyeleri sınırsız yaşta emekli oluyorlar. Bizde 65 yaşında emekli olunur” dedi ve şöyle devam etti:

Tecrübeden faydalanılmalı

“Örneğin, Amerika’da şu anda yüksek mahkemelerde 94 yaşında bir hanımefendi hakimlik yapmaktadır. Çünkü zaman içinde imbikten süzülür gibi bilgileri derleyip, belli bir kaliteye ulaşıyor, hakimler. Bunun da en son noktasına, Yargıtaya seçilerek geliyorlar. Yargıya atandıklarında bir kariyer mesleği olması nedeniyle, kolay kaybedilmemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Görüşlerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile de paylaştığını belirten Cirit, sınırlandırma getirilecek olan Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay’ın farklı yapıları olduğunun altını çizerek, “12 yıllık süre çıkarsa, yapacak bir şey yok ama gelecekte onun sonuçlarını göreceğiz. Benim düşüncem, 12 yıl gibi Yargıtay üyeliği için bir sınır getirilmemesi. Anayasa Mahkemesi gibi mahkemelerde tabi ki bir sürenin getirilmesi gerekebilir ama bizim mesleğimiz bir kariyer mesleği olduğu için, burada bir süre getirilmesini ben doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!