Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yarım asırlık saat tamircisinden ‘mobil’ hizmet

Yarım asırlık saat tamircisinden 'mobil' hizmet

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yarım asırdır saat tamiri yaparak geçimini sağlayan Osman Karataş (77), işlerinin azalmasına bağlı olarak tamirhaneye çevirdiği minibüste müşterilerine “mobil” hizmet veriyor.

İlçede 51 yıldır saat tamiri yapan Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk dükkanını 1964 yılında açtığını ve o zamanlar yıllık 600 lira kira ödediğini söyledi.

Belediyenin 7 yıl önce yaptığı yol genişletme çalışması nedeniyle kiracı oldukları dükkanın yıkıldığını ve yeni iş yeri arayışına girdiklerini ifade eden Karataş, saat tamirine olan talebin son yıllarda ciddi oranda azaldığını, işleri iyi gitmediği için iş yeri kirasını ödemekte zorlandığını anlattı.

Bunun üzerine, oğluyla birlikte sürdürdüğü mesleğini gezici olarak minibüste yapmaya karar verdiğini dile getiren Karataş, şöyle konuştu:

 “Teknolojinin gelişmesiyle saat kullanımı eskisi kadar yaygın değil. Artık telefonlar iletişim aracı olmanın yanı sıra saat, kronometre, alarm gibi özellikleri de barındırıyor. Bu sebeple saat kullanımı azaldı. Azalmayla bizim işlerimizde düştü. Kazancımız az olunca bütçemize göre dükkan bulamıyoruz. Biz de çareyi minibüsümüzü mobil tamirhaneye çevirmekte bulduk. Yaklaşık 7 yıldır Sarıkaya halkına bu şekilde hizmet veriyoruz” diye konuştu. 

Osman Karataş’ın oğlu Murat Karataş da (32) bu mesleği yaklaşık 16 yıldır yaptığını kaydetti.

Etiketler