Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yasin Börü davasında ‘küçük salon’ tepkisi

Yasin Börü davasında  ‘küçük salon’ tepkisi

Diyarbakır’da, 6-7 Ekim 2014’te Kobani bahanesiyle gerçekleştirilen yasa dışı gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un öldürülmesine ilişkin 21’i tutuklu 34 sanığın yargılandığı dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülüyor.
Davanın ikinci duruşmasında söz alan müşteki avukatlarından Selçuk Karsöz, “Salon yargılamaya müsait değil, küçük” ifadesini kullandı. Mahkemeden, bu hususun düzeltmesini beklediklerini belirten Karsöz, “Aski takdirde duruşmayı terk edeceğiz” dedi.
Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak, mütalaasında gizli tanık dinleme imkânının sadece Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda bulunduğunu vurgulayarak, talebin reddini istedi.
Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, duruşmada bazı gizli tanıkların dinleneceğini dile getirdi. Gizli tanık dinleme sisteminin sadece Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bulunduğu için bu salonun tercih edildiğine dikkati çeken Yeşil, talebi reddetti.
Bunun üzerine müşteki avukatları ve yakınları, salonu terk etti.
Bu arada Börü, Dakak, Güneş ve Gökguz’un yakınları ile avukatları, duruşmadan önce adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Yasin için adalet” yazılı pankart açan grup, Börü ve arkadaşlarının resmi bulunan tişörtleri giyerek slogan attı. Grup adına konuşan avukat Murat Sadak, soruşturmanın Çözüm Süreci’ne kurban edildiğini ve mahkemenin etkin bir duruşma yapmadığını iddia etti.
İddianamede Yusuf Er, Ahmet Dakak, Hasan Gökguz, Riyat Güneş ve Yasin Börü’nün, 7 Ekim 2014’te, Diyarbakır’da, terör örgütü PKK/KCK mensuplarınca, “DAEŞ üyesi oldukları” iddiasıyla saldırıya uğradığı belirtiliyor.
ANKARA AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!