Son Dakika

Yayalara yol vermeme cezası konusuna açıklık getirildi

Geçen hafta meclis gündemine gelen ve trafik kanununda değişiklik yapılması ile yükseltilen yayalara yol vermeme cezası ile ilgili emniyet yetkililerinden açıklama yapıldı.
Yayalara yol vermeme cezası konusuna açıklık getirildi

Vatandaşların, bu yasayı her koşulda yayaya yol vermek olarak algılamaması gerektiği, yol verme şartlarının yalnızca yaya geçitlerinde söz konusu olduğuna vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz hafta TBMM tarafından değişikliği kabul edilen yasa kapsamında, yayalara yol vermeyen sürücülere uygulanacak cezada rekor bir artış yapıldı. Daha önce 235TL olan ceza, %100’ün üzerinde bir artışla 488 TL’ye çıkarıldı. Vatandaşların bu ceza ile muhatap olmamak için, yayalara uygun olmayan şartlarda dahi yol verme çabası ise çeşitli sıkıntılara yol açmıştı.

CEZALAR DÜŞÜK

Uzmanların görüşlerinin yanı sıra, emniyet birimlerinden de yapılan açıklamalar bu yasanın yanlış algılanan kısımlarına açıklık getirdi. Yayalara yol verme yasağının, trafik kanunun ortaya çıktığı ilk günden bu yana var olduğunu, ancak cezanın uygulanmadığını ve cezaların düşük olduğunu ifade eden yetkililer, bundan sonra bu yasağa uymayan sürücülere ceza kesilmesi noktasında daha hassas davranılacağının duyurdu. Yani, bu ceza türü aslında yeni bir ceza değil.

YASA YAYA GEÇİDİ VEYA ELVERİŞLİ GEÇİT OLMASI DURUMUNDA GEÇERLİ

Sürücülerin, yaya geçidi olmayan noktalarda yayalara yol vermeye çalışmasının ise tehlikeli olduğuna da vurgu yapılan açıklamada; yasanın trafik ışığı veya trafik görevlilerinin bulunmadığı noktalarda, yaya geçidi veya elverişli geçit olması durumunda geçerli olduğu vurgulandı. Karayollarında yoğun ve hızlı trafiğin seyrettiği noktalarda yayaların trafiği engelleyerek yol üstünlüğü kullanması gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilirken, sürücü ve yayalara trafik kurallarına uymaları noktasında uyarılarda bulunuldu. Yayalara yol verme ile ilgili denetimlerin artacağı belirtilirken, denetimlerin yalnızca fiziksel olarak değil, trafik kameraları ve mobeseler tarafından da yapılacağı belirtiliyor.

Yorumlar

İbrahim Alkılıç Hiç bir işe yaramayan, ancak kazalarda polisin aklına gelecek olan bir ölü kanun daha! Sakın kanun -manun var deyip yola atlamayınız ha, ya tampon ya da dayak yersiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.