Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yelkenler fora Türkiye tam yol ileri

Yelkenler fora Türkiye tam yol ileri

Batılı sömürgecilerin iştahını kabartan bölgede, Türkiye kuş uçurtmazken kendi kıta sahanlığındaki zenginliğe sonuna kadar sahip çıkıyor.

Bölgedeki 3,5 trilyon dolar değer biçilen doğalgaz ve 1,7 milyar dolarlık petrol yatakları Batılı sömürgeci devletlerin iştahını kabartırken Türkiye’nin doğal haklarını elinden almak için perde gerisinde kirli işbirliklerine imza atılıyor. Dünden bugüne sömürü politikalarıyla kıtaları ve coğrafyaları kan gölüne çeviren sömürgeci devletler en güçlü donanmalarıyla bölgenin etrafını sarmış durumda. Başta ABD olmak üzere İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail ve İtalya’ya ait ağır silahlı savaş gemileri Güney Kıbrıs Rum Kesimi’yle girdikleri işbirliği üzerinden namlusunu Türkiye’ye doğrulttu.

Küresel aktör Türkiye

Tüm bu hesapları yerle bir edecek adımı atan Türkiye yakın dönemde inşa ettiği milli sondaj gemileriyle tam güç sahada varlığını dosta düşmana hissettiriyor. Mavi Akdeniz tatbikatıyla kendi kıta sahanlığındaki olası tacizlere aman vermeyeceği mesajı veren Türkiye’nin Fatih’ten sonra haziran ayı sonunda yola çıkan milli sondaj gemisi önümüzdeki hafta arama faaliyetlerine ikinci bir koldan başlamış olacak. Sömürgeciler bölgeden çıkartılacak enerjiyle Türkiye’nin ekonomik olarak önünün açılmasının yanı sıra bağımsız bir ülke olarak küresel bir aktöre dönüşmesinden korkuyor. 

Milli sondaj gemisi Yavuz

6. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz, yaklaşık 230 metre uzunluğa ve 36 metre genişliğe sahip. Sondaj kulesinin yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık 103 metre. 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında dahi sondaj yapabilen gemi, dinamik pozisyonlama sistemiyle 6 metreye ulaşan dalgalarda dahi sondaja devam edebiliyor.