Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Cami’nin mülkiyeti iade edilsin çağrısı

Yeni Cami’nin mülkiyeti iade edilsin çağrısı

Makedonya İslam Birliği, Manastır şehrinde sanat galerisi olarak kullanılan Yeni Cami’nin Makedonya devletince “işgal edildiğini” savunarak, caminin İslam Birliğinin mülkiyetine iade edilmesi çağrısında bulundu.
İslam Birliği’nin açıklamasında, sanat galerisi olarak kullanılan caminin Makedonya devletince “işgal edildiği” ifadesine yer verildi.
“Devletin yasaları çiğnenerek camiye karşı terör uygulandığı” belirtilen açıklamada, caminin eski haline çevrilerek İslam Birliği’nin mülkiyetine iade edilmesi gerektiği kaydedildi.
Makedonya İslam Birliği Başkanı Suleyman Recepi, düzenlenen basın toplantısında, iki hafta önce cami bahçesine konulan, üzerinde caminin restorasyon çalışmasının Makedonya Kültür Bakanlığınca yapılacağı yazılı panonun İslam Birliği’ne yönelik provokasyon niteliği taşıdığını savunarak, bu eserin Türk kültür mirası olduğunu hatırlattı.
Manastır Müftüsü Plumi Veliu de İslam Birliği’nin Yeni Cami’den vazgeçmeyeceğini ifade ederek, “Bu işin ciddiyeti için bir kez daha sesimizi yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.
İslam Birliği’nin olayla ilgili yasal süreç başlatacağını söyleyen Veliu, sorunun çözümü için Avrupa Komisyonu ve BM gibi uluslararası kurumlara da başvuracaklarını bildirdi.
Makedonya İslam Birliği ile Manastır Müftülüğü tarihi caminin yeniden hizmete açılmasını talep ederken Kültür Bakanlığı ise herhangi bir “işgalin” söz konusu olmadığını savunuyor.
İnşası 1552-1556 yıllarında olan Yeni Cami, İkinci Dünya Savaşı’na kadar Müslümanların ibadetine açık kalmıştı.