Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yeni nesilleri bilgisayar başında kaybediyoruz

Muhammed Şimşek
Yeni nesilleri bilgisayar başında kaybediyoruz

Bugüne kadar belki onlarca gazete haberi okudunuz onlarca tavsiyeye kulak verdiniz belki ama internet ve bilgisayarın renkli dünyası karşısında çocuğunuza ekrandan uzak durması konusunda söz geçirmekte bir türlü başarılı olmadınız diyelim. Ki istisnaları bir kenara koyacak olursak bugün toplumun yüzde 99’luk oranına karşılık gelen bu tablo karşısında mevcut hayat şartlarında internet ve bilgisayara sınırlar çizmek pek de mümkün görünmüyor. Tam da bu noktada uzmanlar sınır koymaktan ziyade kural koymayı ve birer kullanıcıya dönüşen çocuklara bir takım prensipleri aşılamayı öneriyor.

KRİMİNAL SAATLERE DİKKAT!

İstatistiklere göre internet başında geçirilen saat dilimleri arasında kriminal suçların en sık rastlandığı aralık 02.00-05.00 arasında… Özellikle bu saatlerde ekran başında vakit geçiren gençlerin iyi takip edilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar kötü niyetli kişilerin aynı yaştaymış gibi yaparak onları kandırdıklarını belirtiyor.

MAHREMİYETE DİKKAT!

Çağın en büyük yarası mahremiyet alanı sosyal medyada ayaklar altına alınırken en büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu noktada sosyal ağlarda konum paylaşmanın bir dizi tehlikelere davetiye çıkardığını dikkate almak gerekiyor. Bunla birlikte çocukların kişisel bilgilerini, fotoğraflarını asla paylaşmamak gerekiyor. Bu noktada Anadolu insanının kendi yaşam kültüründe fazlasıyla mevcut olan mahremiyet sınırları farklı coğrafyalarda olduğu gibi küreselleşmenin etkisiyle ortanda kayboluyor. Asıl problemde buradan çıkıyor. Bu noktada ailelerin çocuklarının psikolojik yapısını yakından tanıyıp onun olağan dışı davranışlara yöneldiğini fark etmesi muhtemel istenmeyen durumların önüne geçmede hayati önem taşıyor. Durup dururken içine kapanıklık veya hırçınlık ortaya çıkıyorsa ya da notlarında düşme görülüyorsa bunun sebebinin sosyal ağlar olabileceği ihtimali üzerinde durmak gerekiyor.