Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yeni tip koronavirüs 17 gün ölüm saçıyor “Taşıyıcısı” insan

Çin’den yola çıkarak kıtaları dolaşan yeni tip koronavirüsün yol açtığı tehlike her geçen gün büyüyor. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin son tespitlerine göre yüzeylerde 3 gün yaşadığı tahmin edilen virüsün bundan 5 kat daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

Yeni tip koronavirüs 17 gün ölüm saçıyor “Taşıyıcısı” insan

Ürküten gerçek ABD’de ortaya çıktı. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ülkeleri bir birine katan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüzeylerdeki ömrünün daha önce açıklanandan çok daha uzun süre canlı kalabildiğini açıkladı. Zira Japonya ve California’daki yolcu gemilerinde, tahliyeden 17 gün sonra dahi kabinlerde virüsün izine rastlandı.

Konuyla ilgili bir rapor yayınlayan Merkez, özellikle Japonya’nın Yokohama şehri açıklarında karantina süresini doldurduktan sonra yolcuların tahliye edildiği Diamond Princess ve California’daki Grand Princess adlı gemilerde tam 408 saat sonra kabinlerde yapılan incelemede koronavirüsün izleri tespit edildi.

ÇELİK YÜZEYLERDE 72 SAAT YAŞIYOR

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) paslanmaz çelik yüzeylerde 72, kağıtta 96-120, plastikte 120, havada 3, alüminyumda 2-8, tahtada ve camda 96 saat kalabildiğini belirterek, bu yerlerle temastan sonra el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini bildirildi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tutunduğu yüzeylerde ne kadar süre canlı kalabildiğine ilişkin bilgi verdi.

Tıp dünyasının saygın dergilerinden New EnglandJournal of Medicine’da 17 Mart 2020 tarihinde yeni bir makalenin yayımlandığını belirten İlhan, “Araştırmada, Kovid-19’un paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği belirlendi. Çalışmada, virüs yoğunluğunun bu yüzeylerde yarılanma ömrünün ise 5,6-6,8 saat arasında olduğu ortaya kondu.” bilgisini verdi.

EL TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İlhan, günlük hayatta kapı kolundan, asansör düğmesine, taşıtlardan, yiyecek içecek kaplarına hemen her yerde plastik ve çelik kullanıldığına dikkati çekti ve bu tür yerlerin temizliğinin de en az el temizliği kadar önem taşıdığını vurguladı.

Özellikle iş yerlerinde bu tür yerlerin çok olduğuna dikkati çekerek, düzenli olarak çamaşır suyu ile temizlik yapılması gerektiğini bildirdi. Bu yerlerde virüs olması halinde temas eden kişilerin hastalık kapabileceğine dikkati çeken İlhan, bu tür yüzeylerdeki virüslerin bir anda yüzlerce kişi için risk oluşturabildiği uyarısında bulundu.

Bu nedenle mutlaka ellerin önerilen şekilde su ve sabun ile iyice yıkanması gerektiğini vurgulayan İlhan, bunun mümkün olmadığı koşullarda ise el temizliğinin yüzde 80 alkol içerikli kolonya ya da dezenfektan ile yapılması ve ellerin yüz, ağız ve buruna kesinlikle götürülmemesi gerektiğini anlattı.

Saç sakal temizliği
Virüs bulaşında vücuttaki en riskli yerlerden birinin de saç ve sakal olduğuna işaret eden İlhan, “Saç ve sakal, virüsün üremesi için uygun yerlerdir. Bu nedenle saç ve sakalın kısa kesilmesi ve gerekli yerlerde bone kullanılması uygun olacaktır.” uyarısında bulundu.
Prof. Dr. İlhan, mümkün olan her koşulda evde kalmaya ve sosyal izolasyona uyum sağlamaya özen gösterilmesinin yaşamsal öneme sahip olduğuna işaret ederek, “Zorunlu durumda evden çıkıldığında dışarıda giyilen giysiler balkon gibi yerde havalandırılmalı ve mümkün olanlar yıkanmalı. Evde 60 yaş üzeri veya hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, kanser, obezite gibi kronik hastalığı olanlarla temas kurulmamalı.” ifadelerini kullandı.

VİRÜSE KARŞI EN ETKİLİ TEDBİR: EVDE KALDI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde, evde kalmanın, diğer değişle sosyal mesafelenmenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıklarda enfeksiyon zincirini kırmak için en önemli halk sağlığı önlemlerden biri olduğunu belirterek, “Böyle bir durumda, virüsün yayılma hızı, insandan insana bulaşı ve vaka sayısı azalır. Hiçbir önlem alınmadığında enfekte bir kişi 1 ay sonunda 406 kişiye hastalığı bulaştırırken, sosyal mesafelenme ile yüzde 75 teması azaltarak bir ay sonundaki hasta sayısını 2,5 kişi ile sınırlayabilir.” dedi. Bu nedenle neredeyse yer yüzünde görülmediği ülke kalmayan Kovid-19 ile mücadele, karar vericilerin aldığı önlemler kadar, toplumların sosyal mesafelenme sağlayarak “evde kal” çağrılarına uymasıyla da şekilleniyor.

ENFEKSİYON KAYNAĞI İNSAN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 12 Mart’ta pandemi olarak ilan edilen Kovid-19’da en önemli enfeksiyon kaynağının insan olduğu bilinirken, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde, bu süreçte bireysel izolasyonun önemini anlatarak, “Neden evde kalmalıyız?” sorusu başta olmak üzere, merak edilenleri anlattı.

KORONAVİRÜS EFSANELERİ ÇÖPE

Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs hakkında doğru bilinen yanlışları yani şehir efsanelerini çürüttü.

1-Sarımsak koronavirüsü bitirir

İnsan sağlığına antimikrobiyal özellikleriyle iyi gelse de sarımsağın henüzkovid-19 virüsüne karşı bir savunma mekanizması oluşturduğuna dair bir kanıt yok.

2- Antibiyotik kullanmak boşuna

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre antibiyotik, sadece bakterilere etki ediyor, Kovid-19 virüsüne değil. Dolayısıyla kullanılmamalı.

3- Alkol virüsü öldürmez

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bilgilendirmede, “Üzerinize alkol ve klor dökmek, eğer hastaysanız bir işe yaramaz. Aksine bu tür maddeler vücuda zarar verebilir. Göz ve ağız bölgelerindeki mukoza zarına zarar verebilir” ifadeleri yer aldı. Bu gibi maddeleri de uygun şekilde kullanmak gerekiyor.

Kovid-19 nasıl bulaşır?

Yeni tip virüs insandan insana geçtiğine dikkati çeken Prof. Dr. Metin Hasde “Vücuda mukozalardan yani, ağız, burun ve gözden girmektedir. Virüs damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Damlacık insanlardan öksürme, aksırma, hapşırma hatta gülme sırasında etrafa yayılan küçük parçacıklardır. Hasta bireylerin etrafa yaydığı damlacıklar içerisinde virüs bulunur. Bu damlacıklar solunursa virüs alınabilir. Bunun için hasta ve sağlam kişinin yakın olmaması gerekir. Ayrıca bu damlacıklar eşyaları ve yüzeyleri kirletir, buralara yapışır. Ellerin bu kirli eşya ve yüzeylere teması, daha sonra da ağız, burun ve gözlere temasıyla virüs vücuda alınmış olur” dedi.

  • 72 saat çelik yüzeylerde
  • 96-120 saat kağıt
  • 120 saat plastik
  • 3 saat havada
  • 2-8 saat alüminyum
  • 8 saat ameliyat eldivenlerinde
  • 96 saat tahta ve cam