Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yerel yönetimlere yeni düzenleme geliyor

Yerel yönetimlere yeni düzenleme geliyor

AK Parti, yerel yönetimlerle ilgili yeni bir yasal düzenleme için harekete geçiyor. Düzenlemede;  yerel yönetimlerin finansmanı, belediye başkanlarının yetkileri ve özlük hakları, imar ve personel rejimi ile uygulamada yaşanan sorunları giderici çözümler amaçlanıyor. 

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, yerel yönetimlerle ilgili daha önce çıkan yasaların uygulamasından kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını belirterek, dinamik bir birim olan yerel yönetimlerin yasalarında da zaman içinde ihtiyaçlara göre değişikliğe gidilmesinin doğal olduğunu söyledi.

Yapılacak düzenlemede, belediye başkanlarının yetkileri ve özlük hakları, yerel yönetimlerin finansmanı, imar ve parsel bazında yoğunluk artışları gibi sorunlu alanların telafisinin yer alacağını belirten Özhaseki,  “Bir belediye başkanı büyükşehirden emekli olduğunda bir genel müdür maaşı bile alamıyor. Beldesi kapanmış belediye başkanı ortada kalıveriyor. Ama belediye başkanlarını memur olarak yargılıyoruz. Yargılarken ve suçlarken memur gibi, ama emekli olurken işçi emeklisi olarak çıkabiliyorlar karşımıza. Pasaportla, silah taşımakla ilgili sıkıntıları var. İl belediye başkanları VIP salonlarını kullanamıyorlar. İldeki iki bin öğrencisi olan üniversite rektörü VIP salonunu kullanıyor ama 500 bin nüfuslu şehrin seçtiği belediye başkanı kullanamıyor. Bu ayıp bir şey” diye konuştu. 

Belediyelerde çalışan personelle ilgili de sorun yaşandığını dile getiren Özhaseki, aynı belediye biriminde 5 ayrı çalışan olabildiğine işaret etti. Belediyelerde 657 sayılı yasaya tabi memur, sözleşmeli, kadrolu işçi ya da taşeron işçisi olabildiğine dikkati çeken Özhaseki, bütün bunların da giderilmesi gerektiğini vurguladı. Özhaseki, “Arkadaşlarımızdan da anlayış görür, yaklaşımlarımız aynı olursa belediye personel rejimiyle ilgili bile çok ciddi bir yasa ortaya çıkabilir. Amacımız doğru dürüst bir yasa yapmak, üzüm yemek. Kavga ya da AK Parti lehine bir düzenleme değil” dedi.

Yapılacak düzenlemeyle ilgili çalışmak üzere komisyon kuracaklarını belirten Mehmet Özhaseki, bunu muhalefetle ve başka partilerden seçilmiş belediye başkanlarıyla da paylaşacaklarını söyledi. Özhaseki, “İhtilaflı maddeler çıkabilir. Ama düzenleme konusunda belediye başkanlarıyla görüşeceğim” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!