Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yerli otomobilin son talibi Konya

Yerli otomobilin son talibi Konya

Türkiye’nin 1961 yılında Eskişehir Demiryolu Fabrikası’nda ürettiği Devrim arabalarından tamı tamına yarım asır aşkın süre sonra tanıttığı yerli otomobillere Anadolu’dan destek yağıyor. Bursa ve Kocaeli’nin ardından Konya’da yerli otomobilin seri üretimine talip oldu. Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın genel ihracat rakamları içinde yüzde 18’lik paya sahip olduğunu ve otomotiv sanayisinde de potansiyeli bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

5 üniversite var

“Yerli otomobil Konya’da üretilmeli. Bu konuda birçok avantajımız bulunuyor. Ciddi bir otomotiv yan sanayisine sahibiz. İkincisi; bu sektöre yönelik yetişmiş eleman var. Üçüncüsü; 5 tane üniversitemiz var. Bu üniversitelerden 4’ünde mühendislik fakültesi var. Arazimiz uygun. Tarım arazisi olmayan ciddi miktarda arazimiz var. İklimimiz metal işlemeye uygun. Tek dezavantajımız var; o da denize uzağız. Ancak şu anda Konya-Karaman arasında hızlı tren hattı yapımı sürüyor. Bu hatta eklenecek Karaman-Mersin hızlı tren hattı projesi, bizi 4 saatte denize, Mersin limanına ulaştırabilecek”

Kıyasıya rekabet

Yerli otomobilin ilik talibi Bursa olmuştu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Bursa’nın milli otomobil üretiminde en önemli aktör olacağını vurgulayarak, “Yerli otomobil üretilecekse buna en layık merkez, bilgisi, tecrübesi ve gücüyle Bursa’dır. İlk Türk otomobil fabrikasının kurulduğu Bursa’mız, milli otomobilimizde de üretim merkezi olmaya hazırdır” demişti.

2019’da asfalta inecek

3 prototipi tanıtılan yerli otomobilin  asfalta ineceği tarihte netleşti. Buna göre Türkiye, 2016 sonunda 40 araçlık araçlık filo üretimini gerçekleştirecek. Araçların testleri tamamlanacak. 2018’de ise oto fuarlarında boy gösterecek. 2019 sonun kadar ise seri üretimi yapılmış olacak. Öte yandan Türkiye’nin yerli otomobili, konforu, yakıt tasarrufu ve performansı ile devlerin tahtını sallayacak.