Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yeryüzü doktorları, Suriyeli çocukları rehabilite ediyor

Yeryüzü doktorları, Suriyeli çocukları rehabilite ediyor

İstanbul Çapa’da bulunan ve Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü İLAF adlı okulun psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri, bazı çocuklarda uyum problemi ve psikolojik sorun tespit edince Yeryüzü Doktorları’na başvurdu. Yeryüzü Doktorları da Suriyeli çocukların psikolojik problemlerini çözmek amacıyla İLAF Projesi’ni başlattı.
Proje hakkında bilgi veren Yeryüzü Doktorları Psikososyal Destek Ekibi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, 9 Suriyeli öğretmene 20 saat verilen eğitimle, yaşları 9-15 arasında değişen 60 kız ve 53 erkek Suriyeli öğrencinin demografik bilgilerini ve psikolojik durumlarını öğrenerek harekete geçtiklerini anlattı.
Yrd. Doç. Dr. Görmez, araştırmanın sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:
“Çocukların yaklaşık yüzde 66’sı ailesinden, akrabalarından veya tanıdıklarından birisinin öldüğünü bildirdi. Yüzde 84’ü, geldiği yerde güvenliğinden endişe ettiği birinin kaldığını belirtti. Savaş veya göç esnasında kötü muamele veya işkenceye maruz kaldığını ifade edenlerin oranı yüzde 28. ‘Ölü ya da yaralı kimse gördün mü?’ sorusuna çocukların yüzde 59’u ‘evet’ dedi. Çocukların yüzde 77’si geldiği yerde silahlı çatışma veya bombalı eyleme şahit olduğunu, yüzde 29’u savaş/göç sırasında yanında bulunanların yaralandığını, yüzde 10’u savaş/göçten sonra evsiz, yiyeceksiz kaldığını söyledi.”

RAHATLAYINCA UNUTUYORLAR

Çocuklara oyunlar, resimler, grup aktiviteleriyle özel bir program uyguladıklarını ifade eden Yeryüzü Doktorları Psikososyal Destek Ekibi Koordinatörü Görmez, şunları söyledi:
“Böylece çocukların korkularıyla yüzleşmeleri, duygularını ifade etmeleri sağlandı. Öğrencilerin rahatladığı ve eğlendiği, zaman sıkıntılarını unuttuğu, sorun çözme becerilerinin arttığını gözlemledik. Korkularıyla yüzleşebilen çocukların genel kaygı durumlarında da azalma tespit ettik.”
Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, projeyi başka okullarda da sürdürme kararı aldıklarını bildirdi. İSTANBUL

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!