Son Dakika

Yıldırım’ın rakipleri Toprak ve Nuhoğlu

CHP Meclis Başkan adaylığı için İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı aday gösterdi. İP ise Hayrettin Nuhoğlu’nu aday yaptı. İki isim Binali Yıldırım ile TBMM Başkanlığı için bugün yapılacak seçimde yarışacak.

Yıldırım’ın rakipleri Toprak ve Nuhoğlu

AK Parti, Parlamenter Sistemin son Başbakan’ı Binali Yıldırım’ı Meclis başkan adayı olarak ilan edip, MHP’de desteğini açıklarken CHP ve İYİ Parti’nin de adayları netleşti.

CHP,  İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı aday gösterdi. Toprak il mesajında Meclis’in yetkilerinin alındığı yalanının arkasına saklanırken, “Bu çatı altında bulunan 600 parlamenterin vicdanlarına, kendimi teslim ediyorum” dedi. Liderliği tartışılan Meral Akşener’in yönetimindeki İP ise Hayrettin Nuhoğlu’nun Meclis Başkan adayı yaptı. Meclis başkanlık seçimi bugün yapılacak. 3 adayın yarışacağı seçimin ilk iki turunda 400 oy çoğunluğu aranacak. İlk iki turda 400 oy alan aday çıkmaması durumunda üçüncü turda 301 oyu olan aday TBMM’nin yeni başkanı seçilecek. Mevcut tabloda Binali Yıldırım’ın yeni sistemde Meclis’in ilk başkanı olması bekleniyor.


CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Erdoğan Toprak


İP'in Meclis Başkanı adayı Hayrettin Nuhoğlu

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.