Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yoğun kar yağışı uyarısı!

Yoğun kar yağışı uyarısı!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu hafta yoğun karyağışıyağmur ve fırtınanın yurt genelinde etkili olacağını söyledi. 

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin batı kesimleriyle Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini, İç Anadolu’da iki, doğuda ise dört gün boyunca yoğun kar yağışının devam edeceğini belirtti.

Batıda, lodosun etkisiyle hava sıcaklığının 3 ila 4 derece artacağını aktaran Şen, özellikle yoğun kar yağışının olduğu bölgeler için “doğal afet” uyarısında bulundu.

“Lodos hava sıcaklığını artıracak”

Prof. Dr. Şen, Türkiye’nin batısında lodosun hava sıcaklığını artıracağına dikkati çekerek, şöyle dedi:

“Salı gününden itibaren lodosun etkisiyle yurdun batısındaki hava sıcaklığı mevsim normalinin 4 ila 5 derece üzerine çıkacak. Yağmurun da etkili olacağı bölgelerde lodosun hava sıcaklığını artırması, doğadaki beyaz örtünün çözülmesini hızlandıracaktır. Önümüzdeki çarşamba günü İstanbul’daki hava sıcaklığı da son değerlendirmelere göre 14-15 derecede seyredecek.”

İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz için çığ uyarısı

Hafta ortasından itibaren İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimlerindeçığ riskinin yüksek olduğunu dile getiren Şen, batıda eriyen karsularının yağmurla  birleşmesi sonucu ani su baskınlarının yaşanabileceğini vurguladı.

Etiketler