Son Dakika

YSK kendisiyle çelişti

Yüksek Seçim Kurulu, kanuna aykırı şekilde 754 sandık başkanı atayarak İstanbul’daki seçim yolsuzluğunda doğrudan rol oynayan Ilçe Seçim Kurulları’nı yeniden görevlendirerek büyük bir skandala imza attı.
YSK kendisiyle çelişti

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti’nin olağanüstü itirazı kapsamında sunduğu deliller ışığında İstanbul seçimlerini iptal edip, yenileme kararı verdi. YSK’nın iptal gerekçesini, 754 sandıkta 298 sayılı seçim kanununa aykırı olarak sandık başkanı atanması ve 19’u boş, 90’ı imzasız toplamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerin yönelik 109 döküm cetvelinin olmaması oluşturdu. 754 kanunsuz sandık başkanı ve 109 yok hükmündeki döküm cetveli İstanbul genelinde 250 bin oya doğrudan şaibe düşürdü.

7 katı kişi olmasına rağmen

İstanbul’daki seçim yolsuzluğunda İlçe Seçim Kurulları’nın da payı büyük. İstanbul’da görev yapan 12 bin 259’u adliye personeli, 108 bin 472’si öğretmen olmak üzere diğer kamu kuruluşlarındaki memurlarla birlikte tamı tamına 220 bin kamu görevlisi bulunmasına rağmen ilçe seçim kurulları mülki idarenin verdiği listenin dışından kamu görevlisi olmayan 754 kişiyi sandık başkanı yaptı.

İzah edemediler

YSK, gerekli sayının 7 katı memur olmasına rağmen neden dışarıdan sandık başkanları atandığını ilgili ilçe seçim kurullarına sordu. İlçe Seçim Kurulları bu durumu izah edemedi. İlçe Seçim Kurulları’nın alenen suç işlediği Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri için açıkladığı 250 sayfalık gerekçeli k

 

ararın 207. Sayfasında şu şekilde yer aldı: “Kanuna aykırılık oluşturan bu belirlemenin neden yapıldığı ilçe seçim kurulları tarafından izah edilememiştir.” Yüksek Seçim Kurulları ayrıca kanuna aykırı olarak atama yapan İlçe Seçim Kurulu Başkanları, İlçe Seçim Kurulu Müdürleri ve kurul üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İfadeye çağırıldılar

Bu bağlamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında İstanbul İl Seçim Kurulu Müdürü F.Ş ile ilçe seçim müdürleri olarak Şişli’den H.Ç, Beşiktaş’tan R.Ş, Fatih’ten B.A, Beyoğlu’ndan N.A, Arnavutköy’den Z.K, Kağıthane’den A.T, Sarıyerden F.Y.Y, Bayrampaşa’dan C.K, Gaziosmanpaşa’dan F.B ve Sultangazi’den de Y.A’nın, “şüpheli” sıfatıyla farklı zamanlarda ifadelerine başvurulmuştu.

Ya yine şaibe olursa

YSK İstanbul seçimlerine şaibe bulaştırılmasında doğrudan rol oynayan İlçe Seçim Kurullarıyla ilgili skandal bir karar verdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, 23 Haziran’da yenilenecek seçimlerde de görev almalarına karar verdi. YSK’nın yeniden görev almasına karar verdiği kurullar tarafından sadece CHP’nin kalesi olarak görülen Bakırköy’de 61, Beşiktaş’ta 100, Beylikdüzü’nde 46, Sarıyer’de 90, Şişli’de 68 kişi seçim kanunu çiğnenerek kamu görevlisi olmadığı halde sandık başkanı yapıldı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.