Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yüzyılda bir gelen fırsatı kaçırmayacağız!

Yüzyılda bir gelen fırsatı kaçırmayacağız!

Erdoğan’ın “Yüzyıllık fırsat” dediği konu başlıkları arasında ekonomik ve siyasi olarak tam bağımsızlık, enerjide bağımlılığın bitmesi ve sanayide eşit rekabet başlıkları yer alıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul seçimlerinin ardından gerçekleştirilen ilk AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan’ın gündeminde S-400 meselesi, Akdeniz’de yaşanan gelişmeler vardı.

S-400 Temmuz’da geliyor

Erdoğan, S-400 konusunda ABD’ye rest çekti. S-400’ün Türkiye’nin milli güvenliği ilgili bir mesele olduğunun tespitini yapan cumhurbaşkanı, “S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz. Güvenlik ihtiyaçlarımız konusundaki farklı seçeneklere de kapımız daima açık olmuştur.  Türkiye bu konuda izin almak, hele hele baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili konudur ve bundan geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

TSK tedbirleri aldı

Türkiye’nin hem arama hem sondaj yapabilecek 4 adet gemiye sahip olduğunu aktaran Başkan Erdoğan, kimsenin Türkiye ve Kıbrıs Türkleri’nin hakkını yiyemeyeceğini kaydederek,  “Yunanistan Başbakanı kendince bir şeyler söylüyor, ne söylerse söylesin… Bizim orada bir defa haklarımız var. Aynı şekilde bu haklarımızı koruma adına hem arama tarama yapacak olan gemilerimiz hem sondaj gemilerimiz faaliyetleri sürdürecek. Silahlı kuvvetlerimiz gerekli tedbiri aldı, alıyor, alacaktır” diye konuştu.

Siparişle kabine değişmez

Grup Toplantısı’nın ardından TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan’a sıkça konuşulan kabine değişikliği de soruldu. Dışarıdan bir müdahale ile değişiklik olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: “Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Siparişle kabine değişikliği olmaz”

Tüm gücümüzle çalışacağız

Erdoğan, adeta bir doktrin açıkladı. Yeni bir dünya düzeni kurulduğu tespitini yapan Cumhurbaşkanı,  “Ülkemize dayatılan yollara sapma kolaylığına kapılmak yerine zor da  olsa kendi hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz. Dünyanın içinden geçtiği şu kritik  dönemde toplumların önüne belki de yüzyılda bir gelecek fırsatları geçmişteki  örnekleri gibi kaçırmayacak, mutlaka değerlendireceğiz. Türkiye’nin son 17 yılda  yaptığı reformları, projeleri, yatırımları, hizmetleri birer başlangıç kabul  ederek daha büyüklerini gerçekleştirmek için tüm gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı.  

Muhasebe yapacağız

Seçime ilişkin detaylı bir değerlendirme yapacaklarını, milletin verdiği mesajlar doğrultusunda adımlar atacaklarını belirten Erdoğan, “Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Tam tersine gerek 31 Mart’ta gerek 23 Haziran’da kendimizi niçin anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz. Tanımlamamızı kendi içimizde yapma kudretine sahibiz. Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek kulağımızın üstüne yatma durumda değiliz” dedi.

TSK tedbirleri aldı

Türkiye’nin hem arama hem sondaj yapabilecek 4 adet gemiye sahip olduğunu aktaran Başkan Erdoğan, kimsenin Türkiye ve Kıbrıs Türkleri’nin hakkını yiyemeyeceğini kaydederek,  “Yunanistan Başbakanı kendince bir şeyler söylüyor, ne söylerse söylesin… Bizim orada bir defa haklarımız var. Aynı şekilde bu haklarımızı koruma adına hem arama tarama yapacak olan gemilerimiz, hem sondaj gemilerimiz faaliyetleri sürdürecek. Silahlı kuvvetlerimiz gerekli tedbiri aldı, alıyor, alacaktır” diye konuştu.

3 garantör konuşur

Erdoğan, Akdeniz’deki krizin çeri başı Fransa’yı uyardı. Fransa’nın bu konuda söz sahibi olmadığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Bir şeyi hep söyledim. Burayla ilgili Fransa’nın söyleyecek hiçbir şeyi yoktur. Burada Türkiye konuşur garantördür. Yunanistan konuşur garantördür. İngiltere konuşur garantördür. Ama Fransa sen konuşamazsın, senin böyle bir yetkin yok. Sularla ilgili de ilgi alanları içerisinde olanlar varsa onların da söyleyecek bir şeyleri olabilir. Kıbrıs’a gelince burada 3 tane garantör ülke var. Ancak bunlar konuşur.”

Sevindirici haberler yolda

Erdoğan, sevindirci haberlerle ilgili ip uçları verdi. Ekonomik ve hukuksal reformlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “G20 ve Çin seyahatinden sonra bazı müjdeleri paylaşacağımıza inanıyorum. Ekonomideki adımları atıyoruz. Yargı Reformu Strateji Belgemizi de açıkladık, çalışmaları sona erdiriyoruz ve sizlerle paylaşacak ve Meclis’e göndereceğiz” diye konuştu.

Sistem çalışması yapılıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 1 yılını doldurduğunu vurgulayan Erdoğan, eksiklerin tespiti noktasında çalışma yürüttüklerini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yeni yönetim sisteminin bir yıllık uygulama sonuçları, eksikleri, aksaklıkları ve geliştirilmesi gereken yönleriyle ilgili bir kapsamlı çalışma başlattık. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Beyin koordinasyonunda ilgili tüm kesimlerin katılımıyla bu değerlendirme çalışmasını gerçekleştireceğiz” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri