Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Zekat müminin sigortası fakirin kaskosudur”

“Zekat müminin sigortası fakirin kaskosudur”

Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şirin Ayiş, içinde zekat ve fitre gibi mali ibadetleri barındıran ramazan ayının yardımlaşma ayı olduğunu söyledi.

Namaz ve orucun bir mümin için bedeni ameller, hac hem bedeni hem mali bir ibadet, zekat ise mali bir ibadet olarak kabul edildiğini kaydeden Ayiş, zekatın bir kişinin cenabı hakkın kendisine vermiş olduğu malının bir kısmını, ihtiyacı durumunda olan kardeşine vermesi olduğunu belirtti.

Ayiş, zekatın toplumda mali durumu iyi, hali vakti yerinde ve zengin olan Müslümanlar’ın, kendileriyle beraber aynı cemiyette, İslam toplumunda yaşayan fakir din kardeşlerine karşı bir görev ve sorumluluk olduğunu, bu anlamda Allah’ın toplumdaki fakirleri zenginlere zimmetlediğini ifade etti.

Zengine verilen malın zekatıyla fakirlerin garanti altına alındığını anlatan Ayiş, şöyle devam etti:

“Dünyada kendi sağlığımızı garantiye almak için zaman zaman hayat sigortalarına müracaat eden bizler ebedi hayatımızın kurtuluşu için niçin bu manevi sigortaya yatırım yapmayalım. Bu anlamda zekat müminin kaskosudur. Nasıl ki aracımızı kasko yapıyoruz. Evimizi, dükkanımızı sigortalıyoruz, hatta daha ileri giderek hayatımızı sigortalıyoruz. Şimdi dünyanın geçiciliğine inanan bir insan geçici ve kısa bir dünya hayatında bindiği arabaya kasko yapmayı, evini, dükkanını sigortalatmayı aklı kabul ediyorsa ebedi bir hayatın sigortası olan zekatı kabul edip bunun gereğini yapmayı niçin aklımız kabul etmesin? Evet zekat müminin sigortası, fakirin kaskosudur. Lütfen görevlerimizi ihmal etmeyelim.”

Yrd. Doç. Dr. Ayiş, “Bir kişinin zekat verebilmesi için aslı ihtiyaçlarını, evini, ineğini, bineğini, eğitim masraflarını, sağlık ihtiyaçlarını ve bazı temel ihtiyaçlarını çıkardıktan sonra o kişinin elinde 81.18 gram altın, 562.1 gram gümüş, 5 deve, 30 sığır, 40 koyun veya keçi kalıyorsa o kişi zekat vermekle mükelleftir.” diye konuştu.