Son Dakika

Günün öne çıkan ilk 10 haberi

Türkiye'de ve dünyada öne çıkan gelişmeleri bir arada okuyabilirsiniz. Gün boyu telaşe arasında gözden kaçırmamanız gereken haberleri sizin için derledik. Hepsi bir arada...
Günün öne çıkan ilk 10 haberi

1- 'Başkanlık kabinesi' açıklaması
16 Nisan 2017'de halk tarafından önü açılan hükümet etme modeli için 'ilk başkan' olan Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabine için satır arası mesajlar verdi. Erdoğan, "Meclis'ten de isimler olabilir" dedi. 

2- Kabine namaz kılıp, toplanacak
Yeni Türkiye, yeni sistem ile yeni bir döneme giriyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ettikten sonra açıklaması beklenen yeni kabine, önce Cuma namazı kılacak; ardından aynı gün ilk defa bir araya gelecek. 

3- AK Parti Grubu'nda duygusal veda
24 Haziran Seçimleri'nden sonra AK Parti'nin ilk grup toplantısı yapıldı. Türkiye, yeni yönetim modeline geçerken "başbakanlık" makamı da kaldırıldı. Parlamenter sistemin son Başbakanı Binali Yıldırım da 'Helallik' isteyip duygusal şekilde veda etti. 

4- AK Parti'nin adayı "Binali Yıldırım"
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son Başbakanı olarak görevini tamamlamak üzere olan Binali Yıldırım, AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterildi. 

5- AK Parti'de "yönetim" seçildi
24 Haziran Seçimleri'nden sonra AK Parti'de görev dağılımı yapıldı. Buna göre; Amasya Milletvekili Naci Bostancı "grup başkanı" oldu. Bostancı daha evvel grup başkan vekili olarak vazife alıyordu. 

6- HDP'nin "marş" rahatsızlığı
Eş Başkan Pervin Buldan'ın başı çektiği HDP'liler, 27. Dönem'in açılış oturumu için Meclis Genel Kurulu'na İstiklâl Marşı okunduktan sonra geldi. Milli duyguları hissetmediklerini bir defa daha kanıtlayan grup, "terör" iş birliğini haklı çıkardı. 

7- HDP'ye "terörist" sözünü hazmedemediler
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın için 'bölücü' ifadesini kullandı. Tezcan, HDP'nin kendileri için 'terör partisi' olmadığını söyledi. Tezcan, CHP oylarıyla HDP'ye barajı aştırdıkları için mutlu olduklarını kaydetti. 

8- Saadetliler, CHP'den istifa etti
Millet İttifakı ile Meclis'te sandalye elde eden Saadetliler, yemin töreni öncesi istifa ederek CHP'yi eksik bıraktı. CHP Grubu'nun parlamentodaki koltuk sayısı böylece 144'e geriledi. 

9- İttifak'ta "ittifak" edemediler
24 Haziran Seçimleri'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı'na karşı CHP ile birlikte hareket eden İyi Parti'de ifşaat başladı. Genel başkan yardımcısı Ümit Özdağ, "CHP'yle ittifak oy kaybettirdi" dedi. 

10- Abdullah Gül'den öğüt: Karakterli olun
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'deki adını taşıyan üniversitenin mezuniyet törenine katıldı. Gül, gençlere tecrübelerini aktardı. Eski cumhurbaşkanı, "Kısa vadeli çıkarlar geçicidir. Her şartta dürüst olun" nasihatinde bulundu. 

Haber Merkezi 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.