Reklamı Kapat

Diyanet 14 Ağustos (2020) Cuma Hutbesi’ni yayınladı! İşte bu haftaki Cuma Hutbesi konusu…

Diyanet 14 Ağustos (2020) Cuma Hutbesi'ni yayınladı! Vatandaşlar, salgınla mücadele kuralları dahilinde yarınki cuma namazı için hazırlık içerisinde. Bu bağlamda bu haftaki hutbe konusunu da merakla araştırılmaya başlandı. İşte bu hafta camilerde îrâd edilecek olan Cuma Hutbesi'nin konusu; Şükreden huzur bulur!..

İslâm dünyası, 23 Zilhicce (14 Ağustos) günü idrak edilecek olan Hicri 1441 yılının son Cuma gününü ihya etmek için hazırlanıyor. Pandemi sürecinde ara verilen cuma namazlarına geçtiğimiz haftalarda yeniden başlanmasıyla büyük sevinç yaşayan vatandaşlar, salgın kuralları dahilinde Cuma namazlarını kılmak için hazırlık yapıyor. D,yanet İşleri Başkanlığı da mutad olduğu üzere hazırlanan hutbe konusunu kurumun resmi internet sitesi üzerinden erişime açtı. Vatandaşlar ‘14 Ağustos (2020) Cuma Hutbesi konusu nedir‘ sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte bu haftaki hutbe konusunun tam metni!..

14 Ağustos (2020) Cuma Hutbesi konusu

‘ŞÜKREDEN HUZUR BULUR’

Muhterem Müslümanlar! Peygamber Efendimiz bir gece namaz kılarken o kadar çok ağladı ki, sakalından süzülen gözyaşları göğsüne hatta yere damladı. Bu hali gören Hz. Âişe hayret ederek, ‘Yâ Resûlallah! Yüce Allah senin geçmiş ve gelecek bütün günahlarını affettiği halde niçin ağlıyorsun?’ diye sordu. Peygamberimiz (s.a.s) şöyle cevap verdi: ‘Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?’1

Aziz Müminler! Peygamberimizin gözyaşlarında saklı olan şükür, yapılan iyiliğin değerini bilmek ve iyiliğe iyilikle karşılık vermektir. Namazın anlamında var olan şükür, maddi ve manevi bütün nimetlerin asıl sahibinin Allah Teâlâ olduğunu idrak etmektir. Kulun dilinde daim olan şükür, Allah’a gönülden itaat edip günahlardan uzak durmak suretiyle, nimete minnettar olmaktır.

Kıymetli Müslümanlar! Cenâb-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: ‘Artık siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, nankörlük etmeyin!’2

Rabbimiz Vehhâb’dır, Rezzâk’tır, Melik’tir, Kerîm’dir. Küçük-büyük, zenginfakir, güçlü-zayıf her insan, hayatını ancak O’nun verdiği imkân ve ikram sayesinde sürdürebilir. Bu gerçeğin farkında olmak, kadir kıymet bilmek ve Nimetin Sahibi’ne şükretmek, mümin bir kul olmanın vazgeçilmez gereğidir.

Mümin, Rabbine olan minnettarlığını bütün varlığıyla hisseder, dile getirir ve gösterir.

Kalbiyle şükreder; Rabbini daima gönlünde taşıyarak O’na karşı borçlu olduğunu bilir.

Diliyle şükreder; Rabbini her an övgüyle anar.

Bedeniyle şükreder; elini, dilini, gözünü, kulağını iyi işlerde kullanarak her türlü çirkinlikten uzak tutar.

Mümin bilir ki aklın şükrü iman etmek ve faydalı bilgi üretmek, ilmin şükrü bildiğini öğretmek ve uygulamak, malın şükrü ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak, sağlığın şükrü ise hayırlı bir insan olmak için çalışıp çabalamaktır.

Değerli Müminler! Peygamber Efendimiz buyurur ki, ‘İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez.’3 O halde, mümin, kendisine yapılan hiçbir iyiliği küçük görmez; nankörlük ve kibir göstermez. Anne babası, eşi ve çocukları başta olmak üzere, iyilik gördüğü herkese teşekkür etmekle mutlu olur.

Aziz Müslümanlar! Rabbimiz, Şekûr’dur; yaptığımız faydalı işleri ödüllendirir. Hırslı ve açgözlü davranmayan, aksine kanaatkâr ve nimete razı olan kullarını sever.

Hutbemi bu hakikati anlatan bir ayetle bitiriyorum: ‘Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: ‘Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.’’ 4

1 Buhârî, Teheccüd, 6; Müslim, Sıfâtü’l-münâfikîn, 79; İbn Hibbân, Sahîh, II, 386.

2 Bakara, 2/152.

3 Tirmizî, Birr, 35.

4 İbrahim, 14/7.

14 Ağu 2020 - 00:36 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?