Reklamı Kapat

Diyanet İşleri Başkanı açıkladı: Evde cuma namazı kılınır mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu corona virüs salgını tedbirleri kapsamında Cuma ve vakit namazlarının camilerde kılınmasını bir süreliğine erteledi. Salgın nedeniyle camilere gidemeyen Müslüman vatandaşlar büyük üzüntüler yaşarken bazı vatandaşlar ise göz yaşlarını tutamadı. Diyanet'in aldığı karar sonrasında Müslüman vatandaşlar “Evde cuma namazı kılınır mı?Öğle namazı nasıl kılınır?” gibi soruların cevabını araştırıyor. Cuma’nın farz olması için bazı şartlar olduğu gibi, sahih olması için de bazı şartlar vardır. Peki Evde cuma namazı kılınır mı? İşte Diyanet İşleri Başkanı açıklaması...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çin’den dünyaya yayılan corona virüs salgını etkisi göstermeye devam ediyor. Ülkemizde de etkisi gösteren salgın nedeniyle birçok tedbir kararı alındı. Şuana kadar 3 binden fazla kişiye tanı konurken 75 vatandaşımız vefat etti. Bu doğrultuda Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma namazlarının cemaat ile kılınmaması kararı aldı. Bu süreç sonrası Müslüman vatandaşlar ise “Evde cuma namazı kılınır mı?Öğle namazı nasıl kılınır?” gibi soruların cevabını araştırıyor. Cuma’nın farz olması için bazı şartlar olduğu gibi, sahih olması için de bazı şartlar vardır. Peki evde cuma namazı kılınır mı? İşte konuya ilişkin detaylar…

EVDE CUMA NAMAZI KILINIR MI?

Cumanın farz olması için bazı şartlar olduğu gibi, sahih olması için de bazı şartlar vardır.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptığı açıklamada; “İnsanların toplu halde bulundukları ortamlar virüsün yayılımı için uygun ortamlar olarak görülüyor. Yüksek risk oluşuyor. Ülkemizde vaka sayısının artması ile birlikte, kamu otoriteleri kapsamında birçok organizasyon iptal edilmiştir. Bu durum dikkate alındığında, camide cemaatle namaz kılınması ile birlikte riskin artabileceği anlaşılmaktadır. Bu itibarla insanları tehlikeye atacak durumlara din izin vermez. Peygamber Efendimiz veba hastalığı çıkarsa oraya girmeyin diyerek karantinaya dikkat çekmiştir. Bulaşıcı hastalık taşıyan bir kişi sağlam kişinin yanına gitmesin diyerek önlemin gereğini vurgulamıştır. Bu durumlarda namazların evde kılınmasına dair uygulamalar biliniyor. İslam alimleri toplu halde eda edilen ibadetlere sağlıklı olmanın yanı sıra başkasına zarar vermemenin gerekli olduğunu ifade etmiştir. Coronavirüs riski kalkana kadar Cuma namazına cemaatle kılınmasına ara verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bu şartlar şunlardır:

1. Cumayı öğle vaktinde kılmak.

2. Namazdan evvel hutbe okunmak.

3. Cuma kılınan yer, herkese açık olmak. Muayyen kişileri içeriye alıp sonra kapısı kilitlenen bir camide cuma kılınmaz.

4. İmamdan başka en aşağı üç erkek cemaat bulunmalıdır. Bu sayı, İmam Mâlik’de otuz; Şâfiî’de kırk kişidir. Ebû Yûsuf’a göre ise iki erkek cemaat de kâfidir.

5. Cuma namazını kıldırmak için vazife sahibi, yani, cumayı kıldırmaya resmen izinli bir kimse bulunmalıdır. Eğer yetkili bir kimseden izin alınmış olmaz da Müslümanlar da namaz için toplanmış bulunurlarsa, içlerinden birini imam yaparak cumayı kılabilirler.

6. Cuma kılınacak yer, şehir veya şehir hükmünde olmalı. Şehrin ne demek olduğu müctehidler arasında ihtilâflıdır. Daha sonraları köylerde bile, cuma namazının kılınabileceği hükme bağlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığının da bu konuda izni vardır. Bir camiye cemaat sığmadığı takdirde, o beldedeki sair camilerde de cuma namazı kılınabilir.

Eğer bir yerde birden çok camiye cuma izni verilmişse, onların hepsinde cuma namazı olur. Zaten cami ve mescit özelliği olan her yere cuma için izin verilmiştir.

ÖĞLE NAMAZININ 4 REKATLIK İLK SÜNNETİNİN KILINIŞI:

ÖĞLE NAMAZININ İLK SÜNNETİ 1.REKAT

Öncelikle öğle namazının ilk sünnetine başlamadan önce niyet edilmelidir. Niyet ederken şu sözlere yer verilir: “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının dört rekatlık ilk sünnetini kılmaya.” İki elin avucu açık olarak başparmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır. Bunun ardından namaza başlamak üzere Allah’u Ekber denilerek tekbir getirilir. Tekbir getirdikten sonra ilk olarak Subhaneke duası okunur. Arkasından Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim diye Euzu Besmele çekilerek Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran’ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Allah’u Ekber denir ve ikinci rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ İLK SÜNNETİ 2.REKAT

2.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir.

Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber diyerek oturulur. Oturduğumuzda Ettehıyyatü okunur. Allah’u Ekber” denir ve Üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ İLK SÜNNETİ 3.REKAT

3.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber” denir ve dördüncü rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ İLK SÜNNETİ 4.REKAT

4.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir.

Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber diyerek oturulur. Oturduğumuzda sırasıyla, – Ettehıyyatü okunur. – Salli ve Barik duaları okunur. – Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

ÖĞLE NAMAZININ 4 REKATLIK FARZININ KILINIŞI:

ÖĞLE NAMAZININ FARZI 1.REKAT

Öncelikle öğle namazının farzına başlamadan önce niyet edilmelidir. Niyet ederken şu sözlere yer verilir: “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının dört rekatlık farzını kılmaya.’’ İki elin avucu açık olarak başparmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır. Bunun ardından namaza başlamak üzere Allah’u Ekber denilerek tekbir getirilir. Tekbir getirdikten sonra ilk olarak Subhaneke duası okunur. Arkasından Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim diye Euzu Besmele çekilerek Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran’ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Allah’u Ekber denir ve ikinci rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ FARZI 2.REKAT

2.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber diyerek oturulur. Oturduğumuzda Ettehıyyatü okunur. Allah’u Ekber” denir ve Üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ FARZI 3.REKAT

3.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber” denir ve dördüncü rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ FARZI 4.REKAT

4.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir.

Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber diyerek oturulur. Oturduğumuzda sırasıyla, – Ettehıyyatü okunur. – Salli ve Barik duaları okunur. – Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

ÖĞLE NAMAZININ 2 REKATLIK SON SÜNNETİNİN KILINIŞI:

ÖĞLE NAMAZININ SON SÜNNETİ 1.REKAT

Öncelikle öğle namazının son sünnetine başlamadan önce niyet edilmelidir. Niyet ederken şu sözlere yer verilir: “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının iki rekatlık son sünnetini kılmaya.” İki elin avucu açık olarak başparmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır. Bunun ardından namaza başlamak üzere Allah’u Ekber denilerek tekbir getirilir. Tekbir getirdikten sonra ilk olarak Subhaneke duası okunur. Arkasından Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim diye Euzu Besmele çekilerek Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran’ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir.

Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Allah’u Ekber denir ve ikinci rekat için ayağa kalkılır.

ÖĞLE NAMAZININ SON SÜNNETİ 2.REKAT

2.rekat için ayağa kalkıldığında öncelikle Bismillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilir. Sonrasında Fatiha suresi okunmaya başlanır. Fatiha suresinden hemen sonra Zamm-ı sure denilen yani Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur. Allahu ekber diyerek Rüku’ya eğilinir. Rüku’dayken üç kere Subhane Rabbiyel Azim denilir. Rükü’dan doğrulur ve Semi Allahulimen Hamideh Rabbena Lekel Hamd denir. Sonrasında Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Subhane Rabbiyel Ala denir. Ardından Allah’u Ekber dedikten sonra doğrularak oturulur, belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. Allah’u Ekber diyerek oturulur. Oturduğumuzda sırasıyla, – Ettehıyyatü okunur. – Salli ve Barik duaları okunur. – Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

27 Mar 2020 - 12:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?