Reklamı Kapat

Diyanet İşleri ile 17 Ocak Cuma hutbesi açıklandı! Bu haftanın Cuma hutbesi konusu…

17 Ocak 2020 Cuma Hutbesinin konusu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde erişime açıldı. Her hafta mübarek Cuma gününde Müslümanlara Cuma namazı sırasında irad edilecek olan hutbe Diyanet tarafından hazırlanarak müftülüklere gönderiliyor. Bu haftaki hutbede 15 tatilde çocukların namaza alışması amacıyla camiilerde düzenlenen programın da duyurusu yapılıyor. Diyanet İşleri ile 17 Ocak Cuma hutbesi açıklandı! Bu haftanın Cuma hutbesi konusu

Mübarek Cumagününde Müslümanlar Cuma namazı için camiilerde bir araya gelerek birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ibadetlerini eda ediyorlar. Cuma namazında hatîbin cemaate irad edeceği hutbe de her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı’nda hazırlanarak tüm illerin Diyanet temsilciliklerine gönderiliyor. Ayrıca dijital ortamda da erişime açılan Cuma Hutbesi, böylece vatandaşların istifadesine sunulmuş oluyor. Bu hafta da Diyanet İşleri Başkanlığı‘nca hazırlanan 17 Ocak 2020 Cuma Hutbesi konusuna haberimizde yer verdik. Diyanet İşleri ile 17 Ocak Cuma hutbesi açıklandı! Bu haftanın Cuma hutbesi konusu Detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz…

Diyanet İşleri ile 17 Ocak Cuma hutbesi açıklandı! Bu haftanın Cuma hutbesi konusu

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftaki (17 Ocak 2020) Cuma Hutbesi‘nde, son yılların en önemli konularından biri olan ‘Teknoloji bağımlılığı’na değinecek. Bu haftaki Cuma Hutbesi, sosyal medya ahlakı ve bu alanın Müslüman hayatına verebileceği zararlardan kaçınmak için doğru kullanılmasına yönelik nasihatler içeriyor. Ayrıca Diyanet 17 Ocak Cuma Hutbesi‘nde, 15 tatil süresince çocukların namaz alışkanlıklarının pekiştirilmesine yönelik camiilerde verilecek olan dini hizmetten de bahsedilerek velilere ve öğrencilere bilgilendirmede bulunuyor.

İşte bu haftanın Cuma Hutbesi konusu;

Teknoloji Bağımlılığı ve Sosyal Medya Ahlâkı

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam’ın ana gayesi, yeryüzünün en şerefli varlığı olarak yaratılan insanın can, mal, akıl, ırz ve inancını korumaktır. İslam, bu beş temel değeri dokunulmaz kabul eder. Hangi sebeple olursa olsun bu değerlerin zarar görmesine rıza göstermez. Hayatın bütünü için geçerli olan bu durum teknolojiyi kullanırken de, internet ve sanal âlemde gezinirken de aynıdır.

Aziz Müminler!

Teknolojiyi dinin güzel saydığı, ahlakın onayladığı ve akl-ı selimin doğru bulduğu şekilde kullanmak mümince bir duruşun gereğidir. Bu alanı amaçsız, verimsiz ve kontrolsüz bir mecra olarak görmek ise İslam’ın korunmasını emrettiği beş temel değeri ihlal etme anlamı taşır. Zira teknolojinin bilinçsiz kullanımı, kişinin sağlığını tehdit ederek canına, maddi kayba uğramasına neden olarak malına zarar vermektedir. Gayr-i ahlâkî yönelimlerle iffetini, aşırı ve sapkın ideolojilerle inancını zedelemektedir. Düşünme ve idrak etme kabiliyetini bozmakta, akli melekelerini zayıflatmaktadır.

Kıymetli Müslümanlar!

Allah’ın verdiği aklı ve hammaddeyi kullanarak teknoloji üreten insan, bunu iyilik yolunda kullanmakla sorumludur. Eğer teknolojiyi kullanarak helal kazancın yerine kumara, tasarrufun yerine israfa, iffetin yerine ahlaksızlığa, merhametin yerine şiddete yöneliyorsa, büyük bir yanlışın içerisindedir. Kendi eliyle fesadı yaygınlaştırıyor, geleceğini tehlikeye atıyor demektir. Diğer yandan telefon, televizyon ya da bilgisayar ekranının önünde vaktini heba ediyorsa, kendisine, ailesine ve Rabbine karşı vebal altına girmektedir. Maalesef aynı çatı altında ama birbirinden habersiz yaşayan ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsanoğluna zaman kazandırması gereken teknoloji, günümüzde zaman kaybetmenin ve vakit öldürmenin en aldatıcı tuzağı haline geldi. Hâlbuki Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu hususta bizleri şöyle uyarmaktadır: “İki nimet vardır ki insanların çoğu onları değerlendirme hususunda aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit.”1

Değerli Müminler!

Hepimizin hayatında yerini alan internet ve sosyal medya, başıboş, ilkesiz ve sorumsuz bir alan olmamalıdır. Müslümana yakışan daima sorumluluk bilinciyle hareket etmek, Rabbinin koyduğu sınırlara uymaktır. Her durumda gerçeğin ve doğrunun yanında yer almaktır. Unutmayalım ki normal hayatta olduğu gibi internet ve sosyal medyada da insanların haklarını ve özel hayatlarını ihlal etmek haramdır. Mahremiyete saygı göstermeyen her adım Kur’ân’ın, “Birbirinizin kusurlarını ve mahremini araştırmayın.”2 emri ile çelişir. Günlük hayatta yalan söylemek, insanları karalamak, iftira atmak nasıl günahsa, yayın dünyasında ve sosyal medyada da aynı şekilde günahtır. Âlemlerin rabbi olan Allah, sanal âlemde de bizleri görmektedir. Oradaki söz ve davranışlarımızdan da bizi hesaba çekecektir. Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” 3

Aziz Müslümanlar!

Bugün bizler için teknolojiden tamamen uzak bir hayat sürmek elbette mümkün değildir. Zaten İslam’ın da böyle bir talebi yoktur. Ancak teknolojiyi helal-haram hassasiyeti taşıyarak, ahlaki ilkeleri koruyarak, insan hak ve özgürlüklerini ihlal etmeden kullanmak öncelikli sorumluluğumuzdur. Böylece vaktimizi daha verimli ve emeğimizi daha anlamlı hale getirebiliriz. Yeryüzünü iyilikten ve huzurdan yana imar edebiliriz. Yeter ki her nimet gibi teknolojiyi de Cenâb-ı Hakk’ın koyduğu ölçü ve sınırlara riayet ederek kullanalım.

Kıymetli Müminler!

Hutbemi bitirirken önemli bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Malumunuz ilk ve orta dereceli okullarımız bugün yarıyıl tatiline giriyor. Başkanlığımız, yarıyıl tatilinde yavrularımızın ibadet alışkanlığını pekiştirmek için tüm camilerimizde “Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz” şiarıyla bir program uygulayacaktır. Bu vesileyle çocuklarımızı ve gençlerimizi aileleriyle birlikte camilerimize bekliyoruz. Başta velilerimiz olmak üzere bütün cemaatimizin bu konuda duyarlı davranacağına inanıyoruz. Rabbim bizlere göz aydınlığımız olacak nesiller ihsan eylesin ve bizi muttakilere önder kılsın!

1 Buhârî, Rikâk, 1.

2 Hucurât, 49/12.

3 İsrâ, 17/36..

16 Oca 2020 - 17:49 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?