Reklamı Kapat

Batıniler kimlerdir, özellikleri nelerdir? Batıniler ne zaman ve nerede yaşamışlardır?

Selçuklu Devletine büyük zarar veren Batınilerin özellikleri ve ne zaman, nerede yaşadıkları, görüşleri gibi detaylar merak ediliyor. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisiyle gündeme gelen Batıniler hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, Batıniler kimlerdir, özellikleri nelerdir? Batıniler ne zaman ve nerede yaşamışlardır? sorularını araştırıyor. Konuya dair bilgiler ise haberde...

Haber albümü için resme tıklayın

Batıniler kimlerdir, özellikleri nelerdir? Batıniler ne zaman ve nerede yaşamışlardır? TRT 1’in yeni sezonda büyük ses getiren yeni projesi Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde yer alan taihin önemli şahsiyetleri vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Selçuklu dönemini konu eden dizide Selçkulu Devleti’nde büyük tahribatlara yol açan, Sultan Melikşah’a suikast düzenleyen Batınilerin özellikleri, hangi yıllarda ve nerede yaşadıkları konusu sıkça araştırılıyor. Peki, Batıniler kimlerdir, özellikleri nelerdir Batıniler ne zaman ve nerede yaşamışlardır? Detaylar yazımızda.

Batıniler kimlerdir, özellikleri nelerdir? Batıniler ne zaman ve nerede yaşamışlardır?

Bâtınîlik ya da Bâtın’îyye (Arapça: الباطنية, El-Bāṭiniyyeh); İslamda Kur’an ayetlerinin görünür anlamlarının dışında, daha derinde gerçek anlamları bulunduğu inancı, ayetleri buna göre yorumlayan akıma Bâtınîlik, bu düşünceyi benimseyen kişiye de Bâtınî denir. Şiîlikte bu anlamları ancak Tanrı ile ilişki kurabilen masum imâmların bilebileceğine inanılır.

Hasan Sabbah Selçuklulara neden düşman oldu? Alamut Kalesi ve fedaileriyle ünlü Hasan Sabbah gerçekte kimdir

Televizyon

Habere Git

Bâtınîlik kelimesi Arapça Bâtın’dan üretilmiştir. Bâtın; gizli olan, bir şeyin gerçeği, iç yüzü anlamına gelir. Aynı zamanda İslami anlayışta Allah’ın 99 adından biridir.

Terim, İranlı Gazali gibi Sünni otoriteler tarafından bu görüşleri benimseyen kişilere yönelik suçlayıcı bir anlam yüklenerek de kullanılmıştır. Tarihte en iyi bilinen örnekleri İsmaililerdir. Al kirmani ve İmâmet (İsmâilî-Pamir Alevîliği i’tikadı) kurucusu olan Muin’ed-Dîn Nâsır-ı Hüsrev gibi Fatımi-İsmâilî yazarların bunun aksini savunmalarına rağmen, Gazali ve diğer bir kısım Sünni otoritelere göre bu gruplar dini metinlerin, ibadet ve kuralların Zahiri (dış) anlamlarını reddetmektedirler. Selefi otorite başı İbni Teymiyye bazı Şiî grupları, İslam’ın mistik yönü olan Tasavvufi (Sûfi) akımlar ile İbn-i Rüşd, İbn-i Sina ve Farabi gibi filozofları Batıniyye şeklinde olarak vasıflandırmıştır.

Bâtınîlik sadece bir akım ya da grup değildir. Tarihte ve günümüzde derin etkileri olan bir düşünce sistemidir. Örneğin Kur’anda geçen salat, secde, rüku veya abdest gibi kavramlar Sünni gelenekte şekil, kapsam, miktar gibi ayrıntılı emirler gibi algılanır ve ele alınırken Alevi’lerin cem törenlerinde aynı kavramlar sembolik olarak, şekle ve miktara bağlı olmadan, manevi anlamlarıyla temsil edilirler.

Selçuklular devrinde Bâtınîlik hareketleri

Hulefa-yı Fâtımî dâîlerinin Abbâsîler’in hükümran oldukları ülkelerde kuvvetli bir propaganda teşkilâtı oluşturdukları sıralarda şiîliğin korunması adına çok dikkatli davranan Selçuklu hükümdarları da Sultan Tuğrul’un i’tikaden Mu’tezile’den olan, Kerrâmîlik mezhebine mensup veziri “Amid’ûl-Melik” gibi Şîʿa-i Bâtın’îyye’nin en önemli dâîlerinden biri tarafından istenildiği bir şekilde yönetilmekteydi. Selçukluların Anadolu’nun içlerine doğru ilerlemesiyle birlikte Selçuklu ordularıyla birlikte yürüyen Şîʿa-i Bâtın’îyye dâ’îlerinin nüfuz alanı da Anadolu’nun içlerine doğru yayılmaktaydı.

28 Ara 2020 - 20:34 - Televizyon


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?