Reklamı Kapat

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? 2021

Ülkemizde sigortalı olarak çalışan milyonlarca vatandaş zaman zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Bu neden çalışma hayatı zora giren kişilerin mağdur olmaması için “Malulen Emeklilik” kapsamında vatandaşlara erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Peki, Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik, sigortalı olarak çalışan bir kişinin çalışmaya başladıktan sonra çalışmasına engel olacak hastalık veya kaza durumların ortaya çıkmasıyla zorunlu emekliliğe verilen isimdir. Ülkemizde sigortalı çalışan her bireyin emekli olması için bazı şartları sağlaması gerekir. Malulen emeklilik için sahip olunması gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

·        En az 15 yıl sigortalı olma şartı,

·        Toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük,

·        Yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.

Bu şartları taşıyan kişilerin malulen emeklilik durumları geçerli sayılır.

Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları Kapsar?

Malulen emekliliğin en önemli etkenlerinden birisi kişide yaşanılan sağlık problemleridir. Fakat bütün hastalıklar malulen emeklilik kapsamında kabul edilmez. Malulen emeklilik kapsamında sayılan hastalıklar şu şekildedir:

·        Epilepsi (Sara)

·        Demans (Bunama)

·        Beyin Tümörü

·        Parkinson Sendromu

·        Kanser ( Cilt, lösemi, lenfoma, tükürük bezleri, meme, sinir sistemi, mide, akciğer, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer, safra yolları, safra kesesi, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis, baş yumuşak doku, boyun yumuşak doku, multipl myelom kanserleri )

·        Serebral Palsi

·        Multiple Skleroz (MS)

·        Şizofreni

·        Bipolar bozukluk

·        Retina Kanamaları

·        Görme Azlığı

·        Anemi

·        Behçet Hastalığı

·        Bacak, kol gibi organ kaybı

·        Böbrek Nakli

·        Akciğer Nakli

·        Kalp Nakli

·        Zekâ Gerilikleri (IQ 50 ve altı)

·        Yardım olmadan ayakta durmaya engel olan denge bozuklukları ile beraber işitme kaybı

·        Karaciğer Nakli

·        Karaciğer Sirozu

·        Kalp Yetmezliği

·        Kalp Kapak Hastalıkları

·        AIDS

·        Tüberküloz (Verem)

·        Solunum Sistemi Hastalıkları

·        Gastrointestinal Kanamalar

·        Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları.

Bu hastalıklara sahip olan kişilerin malulen emeklilik başvuruları kabul edilecektir.

Malulen Emeklilik Kabul Edilen Hastalıkların Yüzde Oranları Nedir?

Malulen emeklilikte kabul edilen bütün hastalıkların sahip olunması gereken bir yüzdesi yani seviyesi olması gerekir. Bu hastalıkların yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

 

Çalışma gücü kaybı %60'ın altında, ancak %40 ve üzerinde özürlü olanlardan:

·        Özür Oranı, %50 ilâ %59 arasında ise, en az 16 yıldan beri sigortalı olmak ve 4320 gün,

·        Özür Oranı %40 ilâ %49 arasında ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmak ve 4680 gün

Bu belirtilen yüzdelere uygunluk sağlayan kişiler malulen emekli sayılır. Bu hastalıklara sahip olduklarını kanıtlayan belgeler ile ilgili kurumlara başvuruda bulunulmalıdır. Uygunluk durumunda malulen emeklilik başvuruları kabul edilecektir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvuruları için gidilmesi gereken yer bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğünün ilgili servisleridir. Başvuru yaparken hazırlanılması belgeler vardır ve bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanıp ilgili kuruma gidilmesi gerekir. Bu belgeler şunlardır:

·        Maluliyet talep dilekçesi,

·        İlk işe giriş bildirgesi

·        Erkek sigortalılar için askerlik süre belgesi

·        Eğer sigortalı askerlikten muaf tutulmuş ise buna ait askeri hastanece düzenlenmiş ayrıntılı muayene bulgularını içeren sağlık raporu (askerlik sakat raporu),

·        İlk işe giriş sağlık raporu veya beyanı,

·        Sevk sonucu sağlık tesisince usulüne uygun düzenlenmiş sağlık kurulu raporu aslı ve dayanağı tıbbi belgeler

·        Sigortalının mevcut rahatsızlığı ile ilgili daha önce almış olduğu raporlar, tıbbi belge ve epikrizlerin (çıkış özeti) birer örneği

·        Kurumumuzca sigortalıyla ilgili daha önce verilmiş bir maluliyet kararı mevcutsa, bunun bir örneği ile dayanağı olan rapor ve diğer belgeler bulunmalıdır.

Bu belgeler ile birlikte başvurular ilgili yerlere yapılır ve bütün şartlar değerlendirilir. Değerlendirilen kişilerin uygunluğu durumunda malulen emeklilik başvuruları kabul edilir.

07 Şub 2021 - 17:34 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?