Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında Kırşehir'e gitti. İftar programında konuşma yapan Bakan Fidan, Türkiye'nin 21 yılda çağ atladığını belirterek, "Milletimizin teveccühüyle hayata geçirdiğimiz politikalar ve stratejiler sayesinde, ülkemizde, her alanda çıtanın yükselmesini sağladık.  Refah seviyemizi, milli kapasitemizi artırdık.Türkiye, 21 yılda, kelimenin tam anlamıyla çağ atladı.  Buna hepimiz şahitiz.  Dış politikamıza baktığımızda da aynı ivmeyi görüyoruz.  Bugün Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan;  dünyayı tehdit eden krizler, çatışmalar ve savaşlar karşısında sağduyunun, adaletin ve vicdanın sesidir" dedi. 

Ukrayna'da iki yılda 500 binden fazla insanın savaşta öldüğünü hatırlayan Bakan Fidan sözlerini şöyle sürdürdü;

'ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN TEK BİR LİDER VAR'

"Zorlu bir coğrafyada, yaşamsal tehdit arz eden krizlere rağmen, başta bölgemiz olmak üzere, tüm dünyada barış ve istikrarın savunucusu olmaya devam ediyoruz. Ukrayna'daki savaşta, iki yılda, 500 binden fazla insan öldü.  Yıpratma mücadelesine dönen bu savaş, hepimizin hayatını etkiliyor.
Bu savaş, küresel planda enerji ve gıda krizi dahil, pek çok problemin tetiklenmesine neden oluyor.   
Barış için, küresel adalet için, elini taşının altına koyan tek bir lider var: O da Sayın Cumhurbaşkanımız."

"Gazze'de derhal ateşkes sağlanmalı" diyen Bakan Fidan, bazı kesimlerin İsrail' karşı sessiz kaldığını da söyledi. Bakan Fidan, "Biz Türkiye olarak en başından beri şunu söyledik. Gazze’de derhal ateşkes sağlanmalı, insani yardımlar kesintisiz şekilde bölgeye girebilmeli ve artık adalet tecelli etmeli.
Filistinli kardeşlerimiz, Doğu Kudüs'ün başkent olacağı egemen devletlerine kavuşmalıdır.
Bugün birkaç ülke hariç bütün dünyanın derhal ateşkesin sağlanmasını ve iki devletli çözümü benimsediğini görüyoruz. Bütün bu çağrılara rağmen İsrail ve destekçileri, mübarek Ramazan ayında dahi ateşkese yanaşmıyor. Gazze, çoluk çocuk demeden topyekün hedef alınmaya, yerlerinden edilen insanlar açlıkla cezalandırılmaya devam ediyor. Bu ortamda, ateşkesin sağlanmasına ve insani yardımların ulaştırılmasına yönelik çabalarımızı var gücümüzle sürdürüyoruz.  Türkiye olarak, Filistinli kardeşlerimizin yanındayız.  Bu haklı mücadelelerinde, sonuna kadar onların destekçisiyiz" açıklamasında bulundu. 

TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ

Konuşmasında Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine de değinen Bakan Fidan şunları söyledi;

"Sevgili kardeşlerim, Biz her meselede, doğruda ve adaletten yanayız. Bunu, Karabağ meselesinde de gösterdik. Geçtiğimiz hafta Bakü’deydim. Gürcistan ve Azerbaycan’la üçlü toplantımızı gerçekleştirdik.
Orada da belirttiğim gibi, Güney Kafkasya’da barış ve güvenlik için aralanan tarihi bir fırsat penceresi var. Azerbaycan ve Ermenistan’ın bu tarihi fırsatı iyi değerlendireceklerine, müzakereleri bir anlaşmayla taçlandıracaklarına inanıyorum.

28 ilde FETÖ operasyonu: 46 şüpheli yakalandı 28 ilde FETÖ operasyonu: 46 şüpheli yakalandı

Azerbaycan’la işbirliğimiz Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde kurumsallaşarak devam ediyor.
KKTC dahil bütün Türk Devletleri olarak entegrasyonumuzu hızlandırma, savunma dahil her alanda daha fazla bütünleşme arzusundayız. Son olarak, ortak yatırım fonumuzu kurarak, ekonomilerimizin de bütünleşmesi yönünde kararlı bir adım attık."

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

"21 yıldır olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de ülkemizin egemenliğine, huzur ve istikrarına daima sahip çıkacağız" diyen Bakan Fidan terörle mücadele vurgusu yaptı. Bakan Fidan, "Ülkemiz ve bölgemiz üzerinde oyun oynanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerinin, sadece milletimizin değil, bölgedeki kardeşlerimizin huzuruna kastetmesine de izin vermeyeceğiz.
Bu stratejinin son zamanlardaki en somut adımın, geçtiğimiz günlerde Irak’la attık.  Iraklı muhataplarımız ilk defa, PKK’nın Irak’ın çıkarlarına aykırı hareket bir yasaklı örgüt olduğunu tescil etti. 
Bir milli şahlanış dönemindeyiz. Bu, merkezden yerele, topyekün bir şahlanış" dedi. 
 

Editör: Ela Duyar