Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

19 Kasım Dünya Erkekler Günü nedir? Neden kutlanır?

Bugün Türkiye ve  dünyada 19 Kasım Dünya Erkekler Günü olarak kutlanıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarında Erkekler Günü olup olmadığı merak konusuydu. Peki 19 Kasım Dünya Erkekler Günü nedir? Neden kutlanır? İşte konuyla ilgili detaylar...

19 Kasım Dünya Erkekler Günü nedir? Neden kutlanır?

Türkiye ve dünyada erkekler hep kadına yönelik günlerin çokluğundan şikayet ediyordu. Pek bilinmese de Dünya Erkekler Günü dünyanın pek yerinde erkekler günü kutlamaları yapılıyor. Peki 19 Kasım Erkekler Günü neden kutlanır? İşte bu sorunun cevabı haberimizde…

İlk kez 1960’larda Uluslararası bir “Erkekler Günü” ilan edilmesi çağrıları yapıldı ama bu günün resmen ilanı 1990’ları buldu. Erkekler Günü artık her sene 19 Kasım’da 60’dan fazla ülkede kutlanıyor.

Erkekler kendilerine ait bir gün olup olmadığını merak ediyordu. Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde çoğu ülkede tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır. Okullarda, iş yerlerinde, sokaklarda, seminer alanlarında; erkekleri ve erkek çocuklarını ya da baba-oğul olarak erkekleri öne çıkaran etkinlikler düzenlenebiliyor.

DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ NEDİR?

Uluslararası Erkekler Günü (International Men’s Day – IMD) her yıl 19 Kasım’da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafında da desteklenen uluslararası bir gündür. Dünya Erkekler Günü olarak da bilinmektedir. İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiştir bir projedir. Resmi olarak ise kabul edilmesi ve kutlanması ise ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleşmiştir.

Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde yetmişin üzerinde ülkede tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır. Dünya Erkekler Günü, UNESCO’da da dile getirilmiş ve Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından ” Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir ” sözleri ile önemi anlatılmıştır.

2016 yılı itibarıyla aşağıdaki ülkeler Dünya Erkekler Günü’nü resmi olarak kabul etmiş ve kutlamaktadır:

Amerika Birleşik Devleteri, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bosna Hersek, Botsvana, Burundi, Çin, Danimarka, Fransa, Gana, Güney Afrika, Grenada, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Jamaika, Kanada, Kayman Adaları, Küba, Man Adası, Macaristan, Malta, Nijerya, Norveç, Pakistan, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur, Şeyseller, Tanzanya, Trinidad-Tobago, Ukrayna, İngiltere, Zimbabve.

DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Erkek sağlığı ve erkek çocuklarının sağlığı
Cinsiyetler arasındaki ilişkileri geliştirmek
Cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek
Pozitif rol model olabilecek erkekleri öne çıkarmak.