Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

23 Mayıs’ta marketler açık mı? Arife günü marketler açık olacak mı?

23 Mayıs’ta marketler açık mı? Arife günü marketler açık olacak mı? Yarın marketler kaçta açılıyor? Koroanvirüs ile mücadele kapsamında Arife gününü de kapsayacak 4 günlük sokağa çıkma yasağı getirildi. Vatandaşlar ise marketlerin açık olup olmadığını merak ediyor. Bu bağlamda, "23 Mayıs’ta marketler açık mı? Arife günü marketler açık olacak mı?" gibi sorularına cevap aranıyor. Detaylar haberimizde...

23 Mayıs’ta marketler açık mı? Arife günü marketler açık olacak mı?

Küresel salgın koronavirüsün etkileri devam ediyor. 2020’nin başından beri dünya genelinde etkili olan koronavirüs nedeniyle Ramazan Bayramı’nda 81 ilde 4 günlük sokağa çıkma yasağı getirildi.  İçişleri Bakanlığı 81 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili genelge yayınladı. Peki, 23 Mayıs’ta marketler açık mı? Arife günü marketler açık olacak mı? Ayrıntılar haberimizde…

İçişleri Bakanlığı, 81 ilde uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında uyulması gereken kuralları içeren bir genelge yayınladı.

Bugün marketler kaça kadar açık?

Dört günlük kısıtlama öncesi bugün market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edecek.

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs perşembe ve 22 Mayıs cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.”

Arife günü marketler açık olacak

23 Mayıs Cumartesi günü yani arife günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Kısıtlamanın olduğu pazar, pazartesi ve salı günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile online satış yapan yerler kapalı olacak.

Genelgede “ Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.” Denildi.

Marketlerin rutin çalışma saatleri

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, koronavirüs tedbirleri kapsamında il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verebiliyor.