Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Akşam yemeği kaçta yenilmeli? Neden akşam 6’dan önce akşam yemeğini yemeliyiz?

Bilim adamları, tükettiğiniz besinlerin tek başına kalp hastalığı riskinin artmasından sorumlu olmadığını, aynı zamanda yeme zamanlamasının da bu riskte büyük rol oynayabildiğini ifade ediyor... Ayrıca araştırmacılar, özellikle akşam yemeğini saat 6'dan sonra yemenin, başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın da oluşumuna zemin hazırladığına dikkati çekiyor... Peki akşam yemeği kaçta yenilmeli? Neden akşam yemeğini saat 6'dan önce yemeliyiz?..

Akşam yemeği kaçta yenilmeli? Neden akşam 6’dan önce akşam yemeğini yemeliyiz?

Yapılan çalışmalar, akşam yemeğinin geç vakitlerde yenmesinin ya da gece saatlerinde atıştırmayı alışkanlık haline getirmenin kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırladığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, gece atıştırmalarında yüksek kalorili gıdalar tercih edilmesinin de bu riskin artmasında önemli rol oynadığını ifade ediyor. Peki akşam yemeği kaçta yenilmeli? Akşam yemeği için en uygun zaman dilimi nedir?.. Neden saat 6’dan önce akşam yemeğini yemeliyiz? İşte konuya ilişkin yapılan araştırmadan detaylar..

Neden akşam 6’dan önce akşam yemeğini yemeliyiz?

Bilim adamlarınca bir yıl süreyle yürütülen bir çalışma, akşam saat 6’dan sonra akşam yemeği yiyen kadınların dünyanın önde gelen ölümcül hastalıklarıyla (başta kalp hastalığı) karşı karşıya kalma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Sonuçlar, geç yemek yiyenlerin yüksek tansiyon, yüksek vücut kitle indeksi (BKİ) ve zayıf glisemik kontrol gibi daha fazla risk faktörüne sahip olduğunu ortaya koydu.

Akşam yemeğini erken yemek, kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir

112 kadını takip eden Columbia Üniversitesi uzmanları, akşam erken saatlerde yemek yemeyi tercih etmenin, kalp hastalığı riskini azaltmanın ‘basit’ bir yolu olabileceğini söylüyorlar.

Kardiyovasküler sağlık, Amerikan Kalp Derneği’nin yedi basit yaşam önlemi kullanılarak değerlendirildi. Bunlar arasında sigara içmemek, fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, daha ince kalmak, artı düşük kolesterol, düşük kan basıncı ve kan şekeri kontrolü yer alıyor.

Araştırmalar sürekli olarak daha fazla egzersiz yapan katılımcıların kalp hastalığı ve felç riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Sonuçlar, akşam saat 6’dan sonra kalori oranı yüksek besinleri daha fazla tüketen kadınların, ortalama olarak yüksek tansiyona sahip olduğunu gösterdi.

Söz konusu kadınlar, her ikisi de kalp hastalığı için kritik risk faktörleri olan aşırı kilo ve kan şekeri kontrolünü daha az başardı.

Sonuçlar ayrıca akşamları tüketilen kalorilerdeki her % 1’lik artışın, kötü kalp sağlığı belirtilerini arttırdığını gösterdi.

Çalışma erkekleri kapsamıyor ancak sonuçlar benzer olasılığa işaret ediyor

Çalışmada, erkeklerin verilerine bakılmadı. Ancak bilim adamları, erkeklerde de benzer etkilerin olasılığına işaret ediyorlar.

Örneğin, Harvard Üniversitesi tarafından 1992’de beslenme alışkanlıkları incelenen 27.000 erkekte yapılan araştırmada, “gece yarısı atıştırması”nı alışkanlık haline getiren erkeklerin koroner kalp hastalığına yakalanma riski, bunu yapmayanlara göre % 55 oranında daha fazla.

Bilim adamları, ABD yaşam tarzı dikkate alındığında, akşam saat 6’dan sonra kalorilerin toplam günlük kalori alımının yüzde 30’unu geçmemesini, kadınlar için yaklaşık 600 kalori ve erkekler için 750 kalorinin aşılmamasını tavsiye ediyorlar.

Bu çalışma ayrıca geç yemek yemenin kalp rahatsızlığına yol açtığını kesin olarak kanıtlamamakla beraber, bu durumun bilinen risk faktörleriyle olan ilişkisini ortaya koydu.

Bu haberde verilen bilgiler, henüz araştırma aşamasındaki bilimsel verilere dayanır. Bu bilgilere istinaden bir davranış edinmeden önce lütfen hekiminize başvurunuz!..

Kaynak : القدس
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri