Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı

İslam aleminin bayramlarından biri olarak kabul edilen Cuma günleri cemaat halinde namaz kılmaz farz kılınmıştır. Vatandaşlar Cuma günlerinde hem sevdiklerine Cuma mesajı atıyor hem de farz ibadetlerini yerine getiriyor. Cuma namazı hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlar Cuma namazının kılınışını merak ediyor. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı...

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı

Müslümanların cemaat halinde ibadetlerini yerine getirdikleri Cuma Günü İslam alemi için önemli günlerden biri. Vatandaşlar Cuma günlerinde sevdiklerine, arkadaşlarına Cuma mesajları atıyor ve bayramlarını kutluyorlar. Cuma namazı hakkında bilgisi olmayanlar ise internette arama gerçekleştiriyor. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı…

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

Resimli Cuma mesajları ve sözleri! 2019 Kısa, uzun ve dualı cuma mesajları burada! Hayırlı Cumalar

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.