Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Depremden korunmak için dua önerileri! Bu dualar ile deprem ve doğal afetlerden korunun

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası depremden korunmak için dua önerileri merak konusu oldu. Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem ile tüm Türkiye’de korku ve panik havası yaşandı. Panik sonrası, biraz da olsa manevi olarak rahat etmek isteyen vatandaşlar dua tavsiyeleri için araştırmalara başladı. İşte, depremden korunmak için dua önerileri…

Depremden korunmak için dua önerileri! Bu dualar ile deprem ve doğal afetlerden korunun

Elazığ’da 24 Ocak akşamı 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem sonrası çok sayıda bina yıkıldı. Yıkılan binaların enkazının altında kalan 40 kişi hayatını kaybederken, 1607 civarı kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Yaşananlar tüm Türkiye’de deprem korkusu ve paniğe neden oldu. Bu panik sonrası vatandaşlar, sığınacak bir liman ararken içindeki korkuları dualar ile yenmek isteyenler de oluyor. Depremden korunmak için dua önerileri ve tavsiyeleri arayışına giren vatandaşlar, kendilerini doğal afetlerden koruyacak bir yol arıyor. Peki, deprem ve doğal afetin her türlüsünden bizi koruyacak Allah’a yalvarabileceğimiz hangi duaları etmeliyiz? Sizin için derlediğimiz bu içerikte Bu dualar ile deprem ve doğal afetlerden korunabilirsiniz. İşte, depremden korunmak için dua önerileri…

Deprem ve her türlü doğal afetin zamanını veya yerini maalesef tespit edemiyoruz. İnsan oğlu olarak bunları tahmin edemediğimiz gibi önlemler de alabiliriz. Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin.

  • Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun.
  • Her odada üzerinize bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir yer seçin.
  • Yere yatma, başını koruma ve bir şeye tutunmayı öğrenin ve çocuklarınıza da öğretin.
  • Kitaplık, yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın, tablo, gardrop gibi eşyaları sabitleştirin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin.
  • Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın.
  • Olağanüstü birdurumda hemen kullanabileceğiniz el feneri, radyo ve yedek pilleri, ilkyardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı, iş eldivenini önceden çantaya koyup, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

İnsan olarak imkan dahilinde aldığımız önlemlerle birlikte tabii ki de dua her şeyin başında geliyor. Her ne yapmış olursak olalım hiçbir şeyin garantisi olmayan şu hayatta tek bir şey bizi manevi olarak rahata ulaştırabilir. O da duadır! İşte Depremden korunmak için dua tavsiyeleri…

DEPREMDEN VE DOĞAL AFETTEN KORUNMAK İÇİN DUA ÖNERİLERİ

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: ‘Tedbir kadar akıllı bir davranış yoktur. Gece olunca yemek ve su kaplarınızın üstünü kapatın. Uyumadan ateşi söndürün, ateşi yanık bırakmayın.’

İbni Abbas (r.a)’ın rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in kendisine ‘Ya Resulallah başım dertten kurtulmuyor. Afet ve musibetlerden korkuyorum.’ denildiğinde, sabahları şu duayı okumasını tavsiye etmişti:

DUA: “Bismillâhi alâ nefsî ve ehlî ve mâlî.”

Anlamı: “Allah’ın (c.c.) ismiyle, kendimi, ailemi ve malımı Allah’a havale ediyor, O’nun yüce himayesine bırakıyorum.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in kaza ve beladan korunmak için tavsiye ettiği dua:

“Bir kimse her gün sabah akşam şu duayı üç defa okursa, ona keza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324;İbni Mâce, Dua, 3869)

DUA: “Bismillâhi hayril Esmâ’i. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fissemâ’i ve hüve’s-Semî’u’l-Alîm.”

Manası: “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

DUA: “Allahümmâhfaznî min beyni yedeyye ve min halfî ve an yemînî ve an şimâlî ve min fevkî ve e’ûzü bi-‘azametike en uğtale min tahtî.”

Anlamı: Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felâketlerden beni koru

Ensarlardan olup İkinci Akabe biatına katılan isimlerden biri olan Ebû’l-Yeser (r.a.) okuduğu rivayet edilen kaza ve bela duası şu şekildedir:

“Allah’ım binâ yıkıntısından, uçuruma düşmekten sana sığınırım. Allah’ım boğulmaktan, yangından ve (aşırı) yaşlılıktan sana sığınırım. Ölüm sırasında şeytanın beni çarpmasından sana sığınırım. Senin yolundan ayrılarak ölmekten sana sığınırım. Zehirlenip ölmekten sana sığınırım. (Üzüntü içinde ölmekten Sana sığınırım.)” (Ebû Dâvud, age., II, 92, nr. 1552)