Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gusül abdestinin farzları ve sünnetleri nelerdir? Gusül abdesti nasıl alınır?

Bir diğer adı boy abdesti olan gusül abdesti ile ilgili olarak bilinen birçok yanlış ve aynı zamanda eksiklik var. Gusül abdestinin farzları ve sünnetleri nelerdir diye merak ettiğinizi biliyoruz ama bu haberimizde gusül abdesti almaya başlamadan önce yapılması gerekenleri anlatacağız. Gusül abdesti nasıl alınır? Sorusuna da cevaplar bulacağınız bu içeriğimizde hem kadın hem de erkek boy abdesti nasıl alınır birlikte öğreneceğiz.

Gusül abdestinin farzları ve sünnetleri nelerdir? Gusül abdesti nasıl alınır?

İlk olarak banyoya girerken sol ayakla girmeniz gerektiğini söyleyelim. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, gusül abdesti hazırlığı yapmanın, gusül abdesti kadar önemli olduğunu söylüyor. Sol ayak ile banyoya girdikten sonra gusül abdesti farzlarına geçmeden önce niyet etmek gerekiyor. Boy abdesti alırken tıpkı bayram namazlarına benzer bir şekilde niyet ediyoruz. Gusül abdesti niyeti, “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” şeklinde olacak. Bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra artık sıra gusül abdesti farzlarına geldi.

Gusül abdestinin farzları nelerdir?

Gusül abdestinin farzları nelerdir, boy abdesti nasıl alınır gibi sorulara özet olarak kısa bilgiler verdikten sonra kısa bir liste halinde de gusül abdestinin farzlarını siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız. Duşa girdikten sonra ilk olarak avret mahalli temizleniyor. Bilmeyen için söyleyelim; avret mahalli kadınlar için diz kapağı ve koltukaltı hizası arası olurken, erkekler için diz kapağı ve göbek üstü hizasıdır. Kadınların dikkat etmesi gereken nokta ise oje, ruj gibi kozmetik ürünlerinden tamamen arınmaktır. Aksi taktirde gusül abdestinin farzı olan ‘bütün vücudu iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak’ mümkün olmuyor ve bedende kuru yerler kalıyor.

Halk arasında genel olarak 3 madde ile biliniyor fakat Prof. Dr Nihat Hatipoğlu, gusül abdestinin farzlarını yerine getirmeden önce norma abdest alınması gerektiğini bir televizyon programında yaptığı konuşmada dile getiriyor. Biz son olarak 3 farzdan bahsedelim. Ağza ve buruna su aldıktan sonra, önce sağ omuz ve sonrasında sol omuza su dökülür ve hemen sonrasında bütün vücut yıkanır. Gusül abdesti alırken, bazı din adamları buruna ve ağza su aldıktan sonra sağ ve sol omuz fark etmeksizin bütün vücudu yıkamanın da mümkün olabileceğini söylüyor. Her iki durumda da gusül abdesti geçerli oluyor.

gusül abdesti farzları nelerdir
Gusül abdesti nasıl alınır sorusuna Diyanet tarafından verilen yanıt için tıklayın

Gusül (boy) abdestinin farzları

İlk olarak yukarıda anlattığımız gusül abdestine hazırlık bölümünü okumanızı tavsiye ediyoruz. Sonrasında Gusül (boy) abdesti farzları için aşağıdaki 3 maddeyi uygulamaya geçebilirsiniz:

  • Temiz su ile ağza su alıp 3 defa boğaza kadar çalkalamak,
  • Burnumuza su çekerek temizlemek ve bunu 3 defa tekrarlamak,
  • Önce sağ sonra sol omzu ıslatmak,
  • Bütün vücudu her yer ıslanacak şekilde yıkamak.

Gusül abdesteinin sünnetleri nelerdir?

Gusül ya da diğer adıyla boy abdestine besmele ile birlikte niyet etmek.

Bedendeki pislikleri temizlemek (koltukaltı vs.)

İlk bölümde söylediğimiz gibi; Avret yerinin temizlenmesi

Gusülden evvel normal abdest almak

Gusül almadan önce dişleri fırçalamak, dişleri temizlemek.

Vücudu 3 defa, kuru yer kalmayacak şekilde tamamen yıkamak

3 maddede dile getirdiğimiz gusül abdestinin farzları bölümünde yer alan 3 defa ağza, buruna su aldıktan sonra omuzlar su vermeden önce başı yıkamak.

boy abdesti farzları nelerdir

Baş ağrısı için dua önerileri! Baş ağrısına iyi gelen dua ve sureler

Dövme gusül abdestine engel mi?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gençler arasında dövme oldukça popülerdir. Dövme yaptırmadan önce veya yaptırdıktan sonra en çok merak edilen soru dövmenin gusül abdestine engel olup olmadığı oluyor. Din adamları ve Diyanet Bakanlığı bu konu ile ilgili olarak çok detaylı bilgi verdi. Açıklamaya göre dövme yaptırmanın haram olduğu fakat gusül abdesti için engel olmadığı üstüne basa basa söyleniyor. Bazı kaynaklarda dövmenin abdesti geçirmediği ve boyalar sebebiyle derinin ıslanmadığı dile getirilse de, Türkiye’nin din adamı Dr. Hatipoğlu’da bu konu hakkında düşüncelerini dile getirmiş ve dövmenin gusül abdestine engel olmadığını söylüyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri