Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Haydi “Hayırda Yarışalım!”

Osmanlı’nın son döneminden 2000’li yıllara kadar Türkiye’deki Müslümanlar arasında ruhen olmasa da fiziken büyük bir kopuş yaşandı. Bu kopuşu sona erdirmek ve dünyaya Mescid-i Aksa ile bütün Beyt-ül Makdis’in Müslümanların olduğunu göstermek amacıyla Nisa-ül Aksa Derneği “Hayırda Yarışalım” projesi başlattı.

Durim Abazi
Haydi “Hayırda Yarışalım!”

İlk kıblemiz, yeryüzünde inşa edilmiş ikinci mescidimiz, üç mübarek ibadet merkezlerimizden birine ev sahipliği yapan Miraç yurdu Kudüs’ün biz Müslümanlar nezdindeki önemi tartışılamaz.

Kudüs’e sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak ve projenin detaylarını anlatmak amacıyla Nisa-ül Aksa Derneğin Başkanı Dilek Tekocak, Diriliş Postasına konuştu.

İşgal edildiği tarihten bugüne orada yaşayan Müslümanların üzerindeki zulmünü arttıran Siyonist oyun kurucular ne yazık ki İslam dünyasındaki sessizlikten cesaret aldıklarını belirterek; “Bu zulüm sadece orada yaşayan Müslüman halka değil, mukaddesata da tesir etmekte. Öyle ki, işgal edildiği günden bu yana sayısız saldırıya maruz kalan, yakılıp yıkılan Mescid-i Aksa ve çevresi emsali görülmemiş bir yıkım siyaseti ile karşı karşıyadır. Bizler yıllardır Müslümanlar için hatta insanlık için Kudüs’ün ne kadar önemli olduğunu ve Siyonistlerin burayı işgal etmek için yaptıkları hukuk dışı uygulamalarını anlatıp durduk. Yapılan bu zulümlere karşı, hep diliyle ya da kalbiyle buğzeden taraf olduk. Şimdi istiyoruz ki, elimiz ile de kilometrelerce uzaktan da olsa bu zulme karşı koyacak projeleri Kudüs’te gerçekleştirelim.” ifadelerini kullandı.

“ALLAH YOLUNDA CİHAD EDİN”

Dernek Başkanı Tekocak, “Kolay da olsa zor da olsa sefere çıkın ve mallarınızla canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Bilirseniz, bu sizin kendi iyiliğinizedir.” TevbeSuresi 41. ayeti mucibince kalplerimizi Kudüs’e doğru sefere, mallarımızı da Allah yolunda Kudüs’ün özgürlüğü için kullanmaya niyet ettiklerini kaydederek; “İşte bu yüzden domino etkisi oluşturarak bu sefere bizimle beraber katılacaklar için HAYIRDA YARIŞALIM ekibini kurduk.” diye konuştu.

HAYIRDA YARIŞANLAR EKİBİ MESCİD-İ AKSA’DA HAFIZ YETİŞTİRİYOR!

Aksa’ya yapılan baskınlar her geçen gün arttığına vurgu yapan Başkan Tekocak, “Siyonistlerin gençler ve çocuklar üzerinde birçok planı var. Bu şartlar altında yaşayan gençlere mukeddasatını hatırlatmak ve Aksa’ya sahip çıkan bir nesil yetiştirmek bizim boynumuzun borcu. Kudüs meselesiyle ilgilenen ve kalbinde Mescid-i Aksa’yı taşıyan bir nesil hazırlamak orayı korumamızın ilk şartı. İşte bu sebeple Hayırda Yarışanlar ekibi ile genel bağışları ve kumbara bağışlarını bu projeye aktararak Mescid-i Aksa’yı koruyan, Kur’an’dan beslenen bir gençlik yetişmesine vesile oluyoruz.” sözlerine yer verdi.

Hafız yetiştirmenin önemine değinen Nisa-ül Aksa Derneğin Başkanı Tekocak, şöyle devam etti:

“Mescid-i Aksa’da bir hafız yetiştirmenin bedeli aylık 800 TL olup bir hafızlık halkasında 10 öğrenci bulunmaktadır. İnanıyoruz ki her gün büyüyecek olan Hayırda Yarışalım ekibi ile Mescid-i Aksa’nın içerisinde onlarca hafız yetişecek.”

“TÜM DÜNYADA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Nisa-ül Aksa’nın başlatmış olduğu kitlesel ümmet bilinci hareketi olan Hayırda Yarışalım ekibi mensupları tüm dünyada bulunmasını istediklerini dile getiren Dilek Tekocak, “Onlardan kimi de Allah’ın izniyle hayırlarda öne geçmek için yarışır. İşte büyük fazilet budur. İçine girecekleri adını cennetleridir. Orada altın bilezikler ve incilerle süslenirler. Orada giyecekleri elbiseleri de ipektir.” Fâtır 33. ayetleri hatırlattı.

Tekocak, “Bizler Allah’ın izniyle hayırlarda öne geçmek için hayırlarda yarışmaya niyet ettik. dedi.

Not: Genel bağışlar ve kumbara bağışları Aksa’da hafız yetiştirme projesine, adı belirlenerek yapılan bağışlar ilgili projeye aktarılmaktadır.

Peki nasıl hayırda yarışıyoruz?
Projenin detaylarını anlatan Dilek Tekocak, şu ifadeleri kullandı:
• Hayırda Yarışalım ekibine isteyen herkes dahil olabilir.
• Bu ekipteki kişilerin görevi, etrafındaki insanlara Kudüs’te hafız yetiştirmenin, bir yetime bakmanın ya da Kudüs halkının ekonomik baskılara direnerek orada yaşamaya devam etmesinin işgale nasıl karşı koyduğunu anlatmaktır.
• Ayrıca Aksa’da hafız yetiştirmek, bir yetime sponsor olmak, kumbara dağıtmak ya da sezonluk yardımlara maddi destek sağlamak için etrafındakileri harekete geçirmektir.
• Kişinin etrafını harekete geçirerek(kumbara veya bağış yoluyla) toplamış olduğu infaklar kendi çetelesine yazılır.
• Her 3 ayda bir sıfırlanacak olan çetelelerin 3 aylık periyottaki birincisi Kudüs ziyareti ile ödüllendirilir.
• Her 3 ayın sonunda toplanan tüm bağış raporlanarak ekibe gönderilir.