Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İDDEF’den, İdlib’e yardım seferberliği

İDDEF, İdlib’deki yoğun bombardımandan kaçan Suriyeli savaş mağduru ailelerin acil gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlattığı "İdlib Yaşam Projesi” kapsamında temel yaşam malzemelerinin dağıtımının yanı sıra çadır ve briket ev inşasına başladı.

İDDEF’den, İdlib’e yardım seferberliği

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)  ‘Yardım Harekatı’ temasıyla Suriye’nin kuzeyinde  sürdürdüğü acil insani yardım çalışmalarının kapsamını, İdlib’den Türkiye sınırına doğru gerçekleşen büyük göç ve soğuk hava nedeniyle genişleterek gıdadan barınmaya kadar tüm ihtiyaçların karşılandığı “İdlib’i İyilik Isıtır” sloganıyla hayata geçirdi.

EVLERİN YANIBAŞINA 500 LİTRELİK SU DEPOLARI

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Suriye’de dokuz yıldır sürmekte olan iç savaştan büyük yara alan ve mağduriyet yaşayan kardeşlerimizin ilk günden bu yana yanında olarak hayırseverlerin emanetleriyle acil yardım çalışmalarını sürdürüyoruz. Oluşan ihtiyacı bölgedeki ekiplerimizin gözlem ve tespitleriyle belirleyerek yardım çalışmamızın içerik ve kapsamını genişletiyoruz. Sınırımıza yönelik İdlib’ten artan sivil göç hareketi, soğuk ve yağışlı havayla zorlaşan gıda, giyinme ve barınma ihtiyaçları için başlattığımız yardım seferberliğimiz büyüyor. Bu kapsamda soğuk hava ve çamur deryasına dönen alanlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimiz için ‘İyilik Isıtır’ sloganıyla çadır ve kalıcı konut olarak briket ev inşa ediyoruz. Çadır ve evlerde kullanılmak üzere ise sünger yatak, battaniye ve yakacak dağıtıyoruz. Temiz suya erişimin de büyük sorun olduğu kırsalda briket evlerin hemen yanı başına 500 litre hacmindeki su depoları koyuyoruz. İdlib ve bölgesinde iç savaş ve terör unsurlarının saldırıları ile hasar meydana gelen evlerin yıkılan duvarlarını, boya ve tamiratını yaparak onarımını sağlıyoruz. Pirinç, mercimek, sıvı yağ, şeker, reçel, bulgur, çay ve temizlik malzemelerinden oluşan gıda kumanyası ulaştırıyoruz” denildi.

KUMANYA PAKETİ, YATAK GİBİ BİRÇOK İHTİYAÇ KARŞILANIYOR

Savaş mağduru sivillerin Türkiye sınırındaki kırsal alanlarda kurdukları derme-çatma barakalarda yokluk içinde yaşam mücadelesi verdiği belirtilen açıklamada, “Suriyeli kardeşlerimizin yaya ya da araçlarına yükledikleri eşyalarıyla birlikte ölümden kaçarak geldikleri alanlarda adeta bir insanlık dramı yaşanıyor. İDDEF olarak İdlib’de, kamplarda ve kırsal alanlarda yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsa da dindirmek ve yaraları sarmak için ziyaretlerimizi sürdürüyor, hayırseverlerin emanetlerini teslim ediyoruz.

“Bağışçılarımızın destekleriyle 100 adet briket evin inşasına başladık. İlk etapta bitireceğimiz 22 eve bombardımandan kaçan ailelerin yerleşmesi için harekete geçeceğiz. Bağışlanan kurbanların kesilmesiyle 550 aileye et, 400 aileye kumanya paketi, 250 sünger yatak, 600 kışlık kıyafet, 150 battaniye, 40 bin ekmek paketi, 60 ton kömür ve 750 litre mazotun dağıtımını gerçekleştirdik. 310 yetimin bulunduğu yetimhaneye ve savaş şartlarına rağmen eğitime devam eden medreselere sıcak yemek ve kışlık kıyafet ulaştırdık. Kardeşlerimizin yaşadığı acıları hissederek onların yanında olmaya devam ediyoruz. Mazlum ve mağdur kardeşlerimize yardım ulaştırmamıza vesile olan, gönlü ve duasıyla bizimle olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hayırseverler, çadır kurulumu ve briket ev yapımına katkı sunabildiği gibi, kumanya, ekmek, battaniye ve çocuklar için kışlık kıyafet gibi bağışı için “www.iddef.org” internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına da “EFT/havale” yoluyla ya da “0212 621 0065” numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri